Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Chrudim turistický průvodce s osobními tipy

Chrudim se nachází v Pardubickém kraji ve východních Čechách. Leží 11 kilometrů od Pardubic a v současnosti má okolo 23 000 obyvatel.

Krátká historie

První stavbou v obci bylo hradiště, kolem kterého vzniklo ve 13. století středověké město. Hlavní boom zažilo město v 16. století. V tomto prosperujícím období byla Chrudim centrem zdejšího kraje, který přibližně odpovídá dnešnímu Pardubickému kraji.

Až v průběhu 19. století byla významem a prestiží předstižena Pardubicemi, které měly výhodnější polohu pro obchod i dopravu.

Chrudim je krásné a členité město

Silniční doprava

V Chrudimí se nacházejí 2 silnice první třídy, které mají označení I/17 a I/37. Silnice I/37 vede od Hradce Králové do Velké Bíteše, kde pak můžete sjet na dálnici D1, která vede do Brna a Bratislavy.

Město má mnoho romantických zákoutí

Železniční doprava

Z města Chrudim se rovněž dostanete vlakem do Moravan, Holic, Pardubic a Havlíčkova Brodu. Městem prochází železniční tratě 016 a 238. Z Chrudimi jste vlakem v Pardubicích za pouhých dvanáct minut.

Díky efektivní provázanosti vlakových spojů směrem na Pardubice a rychlosti současné železnice není z Chrudimi problém ani pravidelné denní dojíždění do hlavního města.

Vlakové spojení Chrudimi poskytují České dráhy a všechny vlakové spoje jsou zaintegrovány do integrovaného dopravního systému IREDO.

Kanál protéká přímo pod hradbami Chrudimy

Kultura

Hlavním tahákem kulturního života města je Regionální muzeum v Chrudimi, které najdete v krásné novorenesanční budově z let 1897 až 1898. Budova muzea se nachází v centru města.

Regionální muzeum vzniklo už v roce 1892 jako Průmyslové muzeum pro východní Čechy. Muzeum vlastní velký sbírkový fond z oboru místní vlastivědy, přírodních věd a výtvarného umění. V současné době zde můžete vidět 3 expozice, které mapují dějiny regionu, malíře Alfonse Muchu a vkusný lidový nábytek.

Nádherná chrudimská radnice

Bazén Chrudim

Pro všechny milovníky vodních atrakcí mohu doporučit návštěvu chrudimské plovárny, která byla slavnostně otevřena roku 2000.

Chrudimský bazén je vůbec jeden z prvních nerezových bazénů v České republice. Najdete zde nerezový 25metrový bazén s pěti sportovními dráhami. Bazén je ještě obohacen o zónu pro neplavce včetně masážních lavic a provazovou lávku.

Hlavní Resselovo náměstí a pohled z kostela Nanebevzetí Panny Marie

Odpočinkový bazén, ve kterém můžete vyzkoušet vodní hřib, divoký kanál a čtrnáctimetrovou klouzačku, je oddělen dostatečně širokým nerezovým skluzem. Malé děti se pak mohou vyřádit na dětském brouzdališti.

Areál plovárny je obklopen pěknými travnatými plochami. Součástí plovárny jsou dvě sportovní hřiště, která jsou určena na plážový volejbal a fotbal. K občerstvení návštěvníků pak slouží tři kiosky.

Interiéry kostela

Chrudim a její památky

Chrudim je krásné a půvabné město, které má celou řadu zajímavých historických památek a pamětihodností.

Mezi nejkrásnější městské pamětihodnosti patří hlavně renesanční Mydlářovský dům, malebné středověké uličky, zbytky městských hradeb nebo nevšedně pojaté expozice chrudimského muzea.

Krásné zákoutí v centru Chrudimy láká k odpočinku

Pojďme si nyní všechny nejzajímavější chrudimské pamětihodnosti představit.

Loutkářské město Chrudim

Chrudim je především městem loutek a maňásků. Království loutek najdete v Břetislavově ulici, kde stojí překrásná renesanční budova.

Jedná se o Mydlářovský dům s arkádovou lodžií, který se může honosit bohatou sochařskou výzdobou a atypickou věžičkou připomínající štíhlý muslimský minaret.

Ulici Na sádkách si nenechte ujít

V tomto bohatě zdobeném historickém domě má svůj domov Muzeum loutkářských kultur, které nabízí permanentní výstavy loutek, divadel a různých jevištních dekorací.

Regionální muzeum

Další stálou zajímavou expozici najdete v Regionálním muzeu, které je zejména věnované starým uměleckým řemeslům.

Muzeum například nabízí komentované vycházky podvečerním městem s osvětlenými výklady. Průvodci Chrudimí vám také dají další tipy na zajímavá místa ve městě.

Chrudim má veli zachovalé hradby a opevnění

Mezi jejich horké tipy pak patří bývalý kapucínský kostel sv. Josefa, kde si mimo jiné můžete prohlédnout zajímavé Muzeum barokních soch.

Významné osobnosti města

Mezi významné osobnosti města patří chrudimský rodák Josef Ressel, který se proslavil průkopnickým vynálezem lodního šroubu. Jeho jméno nese hlavní náměstí, kde také stojí hlavní chrudimský katolický kostel Nanebevzetí Panny Marie.

Krásná cestička pod hradbami

Na jméno Josefa Ressla narazíte rovněž v Široké ulici, kde stojí jeho rodný dům. Na slavného vynálezce pak ještě narazíte v podobě bronzové sochy od sochaře Ladislava Šalouna.

Sochu na kamenném podstavci z roku 1924 pochopitelně najdete na hlavním náměstí.

V Chrudimy opravdu není problém najít nádherné místo pro procházku

Nejhezčí zákoutí města

Při podvečerních toulkách Chrudimí si určitě zajděte na rozkošné náměstí U Vodárny, které patří k nejpitoresknějším zákoutím historického jádra.

Náměstí s kouzelnou atmosférou dostalo jméno podle vodárny, která zde byla postavena v 17. století.

Vodárna byla však v 19. století přestavěna a dnes má novogotickou podobu. V současné době je v útrobách slušivé technické památky hojně navštěvovaná vinárna.

Znak Chrudimy na radnici

Výstavní síň Chrudim

S výtvarnými díly současných mladých umělců a novými výtvarnými trendy se pak pro změnu můžete seznámit ve Výstavní síni Chrudim. Výstavní síň má své sídli v divadle Karla Pippicha, které najdete na ulici Československých partyzánů 6.

Chrudim závěr

Chrudim je krásné historické město. Velmi členité s dochovanými hradbami. Historické centrum je opravdu nádherné. Mnozí by to snad ani nečekali, ale je to především díky historickému významu města, které po dlouhá staletí bylo důležitější než nedaleké Pardubice. Určitě doporučujeme procházku ulicí Na sádkách a pod městskými hradbami. Návštěvu Chrudimi si tak určitě nenechte ujít.

Diskuze ke článku