Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Obora Holedná Brno – Otevírací doba, mapa, krmení

Oboru Holedná najdete mezi brněnskými sídlišti Jundrov, Kohoutovice a Bystrc. Jedná se o mysliveckou oboru, která slouží muflonímu a daňčímu chovu.

Obora Holedná uprostřed Brna

Obora Holedná je svým umístěním unikát. Obora uprostřed rušného velkoměsta je totiž naprosto ojedinělá a zcela výjimečná.

Hlavně děti z velkých měst a průmyslových aglomerací nemají tolik příležitostí vidět rozmanitý život divoké zvěře v otevřené přírodě. Brněnské děti však mohou tuhle zvěř v otevřené přírodě pozorovat denně.

Krásná cestička v oboře Holedná

Malá obora s divočáky

Součástí mufloní a daňčí obory je i malá obora, která je věnovaná divočákům. V oboře najdete nejenom spořádané rodinky divokých prasat, ale také několik malebných malých jezer.

Obora je domovem několika druhů vysoké zvěře

Radost pohledět

Oborou vede rovněž poutavá naučná stezka, která je doplněná o přehledné a cenné informace o chované zvěři. Navíc jsou zde i odpočinkové altány, které slouží k příjemnému posezení obyvatel z blízkého i vzdálenějšího okolí.

Naučná stezka

Naučná stezka není nikterak náročná, protože je dlouhá zhruba 600 metrů, takže ji zvládne opravdu každý návštěvník. Je dokonce vhodná i pro kočárky s malými dětmi.

Součástí naučné stezky je celkem 10 zastavení, které obsahují přehledné informační tabule a příjemnou odpočinkovou lavičku.

Nechybí zde ani poučný herní interaktivní prvek, který přijatelnou formou předává cenné informace z života lesní zvěře. Děti a dospělí tak mohou vnímat poučný příběh o lese všemi smysly.

Z blízka se můžete podívat i na divoké kance

Jak se k oboře dostat?

Obora Holedná je oplocena ze všech světových stran, takže chovaná zvířata z ní nemohou utéct. Vstup do obory je však pouze možný na několika místech. Z Kohoutovic můžete do obory vejít u zastávky Kohoutovice, hájenka.

Mapa a informace o oboře Holedná

Návštěvníci, kteří chtějí vejít do areálu hned u malé obory s divočáky, mohou použit zastávku Stará dálnice. Zde je také možné grátis zaparkovat své auto, protože je zde vytvořeno zhruba 20 parkovacích míst.

Z Bystrce se do obory vchází přes ulici Pod Horkou a Údolí oddechu. Z Jundrova pak vede přímo vstup z ulice Nálepkova, stejně se jmenuje i zastávka městské hromadné dopravy.

Obora Holedná slouží také myslivcům

Značení obory

Oborou prochází 3 turistické trasy. Každá má odlišnou náročnost. Trasy jsou značené modrou, zelenou a žlutou turistickou značkou, takže nikde zde nemůže zabloudit nebo se ztratit.

Obora Holedná a jedno z jejich romantických zákoutí

Krajina v oboře je však dostatečně členitá, takže zde nechybějí příkré svahy ani na chůzi příjemná a nenáročná rovinatá údolí. Nejvyšší kopec obory je vrch Holedná, který měří 391 metrů nad mořem a nachází se v severní části obory.

Obora Holedná je krásná nejenom v létě, ale za každého počasí

Obora Holedná závěr

Obora Holedná je opravdu krásné místo. Kousek kouzelné přírody v místě, kde byste ho rozhodně nečekali. Zvířata jsou opravdu nádherná a uvidíte je tady na svém přirozeném prostředí.

Obora sama o sobě je nádherným místem na procházku, kde je radost trávit čas. Malé zarůstající lesní pěšinky doslova lákají k procházkám. A jak už jsme naznačili, tak i děti si tady přijdou na své.

Diskuze ke článku