Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Rybník Svět koupání, parník, mapa a vše co potřebujete vědět

Rybník Svět je velmi žádaným střediskem letní rekreace a vodních sportů. Najdete ho u malebného historického města Třeboň v Jihočeském kraji.

Rybník Svět se představuje

Rybník Svět je celkově 10. největší rybník v Jihočeském kraji a čtrnáctý v České republice. Má celkovou rozlohou 200 hektarů a najdete ho na jižním okraji pitoreskní Třeboně.

Objem nádrže má 3.325 tisíc metrů krychlových, přičemž hloubka rybníku je 3 metry.

Je to opravdu mohutný a krásný rybník

Historie rybníku

Proslulý rybník vznikl založením hráze v těsném sousedství kamenných hradeb před branami Třeboně a stal se tak důležitou součástí městského opevnění.

Stalo se tak na podnět Jakuba Krčnína z Jelčan v 70. letech 16. století. Na místě rybníka se ve středověku nacházelo Svinenské předměstí Třeboně, které bylo zbouráno. Zakladatele rybníka připomíná socha, kterou najdete na hrázi.

Cesta okolo světa po hrázi rybníku Svět

Rybník mají rády kachny i další vodní ptáci

Okolí rybníka

Okolí rybníka Svět je malebné. Po hrázi vede obecní komunikace, takže zde můžete jet na kole.

Krásná přírodní idylka

Pod hrází je pak známý areál rybářských sádek. Vedle hráze se nalézá nádherný zámecký park, který plynule pokračuje lesoparkem, který je situován podél jižního okraje rybníka.

V zámeckém parku se určitě podívejte na noblesní knížecí Schwarzenberskou hrobku, která byla postavena v 19. století.

Rybník svět je nádherný především při pohledu z lodi

Městská pláž

Rybník Svět má hned 2 skvělé pláže, které jsou pro veřejnost otevřené od června do konce září.

Na městské pláži nedaleko renesančního zámku jsou k dispozici stánky s bohatým občerstvením a adrenalinový tobogan. K zapůjčení jsou zde také šlapadla a pramice.

Západ slunce nad rybníkem Svět

Pláž Ostende

Druhá pláž, která se jmenuje Ostende, je situovaná na protějším břehu. Zde je ráj pro všechny příznivce míčových sportů. Zahrát si zde můžete volejbal, ping-pong a ruské kuželky.

Děti se pobaví na kolotoči a zábavné trampolíně. Nechybí zde ani dětské hřiště, které je kousíček od plážové restaurace.

Ještě jedna podvečerní fotka

Chovný rybník Svět

Rybník Ostende je využíván zejména pro chov sladkovodních ryb. Loví se zde pravidelně po dvou letech. Nabídka rekreačního rybaření zde však není.

Ryby v rybníce

Hlavní rybou zdejších rybníků je vyhlášený Třeboňský kapr, který patří mezi nejchutnější kapry v České republice.

To slunce dokáže opravdové divy

Kromě kaprů si však zde také můžete ulovit chutné štiky, amury, candáty nebo sumce.

V rybníku Svět však můžete také narazit na cejny, plotice, líny, okouny a perlíny. V poslední době se zde také vyskytuje bolen, což je dravá kaprovitá ryba, která má dlouhé a štíhlé tělo.

Božský klid a relax

Osobně mám rybník Svět opravdu velmi rád

Cesta kolem Světa

Kolem rybníka pak vede vycházková trasa Cesta kolem Světa, která měří 14 kilometrů a dozvíte se na ní mnoho zajímavostí o zdejších rybnících.

Rybník Svět závěr

Rybník Svět je unikátní vodní dílo, které krásně doplňuje slavnou Třeboň. Ne nadarmo je jedním z nejznámějších rybníků u nás. Svět nabízí skvělé koupání, procházky i kulturu s ním spjatou. Za nás vám můžeme návštěvu rybníka Svět tedy upřímně jenom doporučit.

Diskuze ke článku