Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Chalupská slať Šumava u Borové Lady – Průvodce nádhernou přírodou

Chalupská slať leží na katastru obce Borová Lada na Šumavě v okrese Prachatice v Jihočeském kraji.

Chalupská slať se představuje

Chalupská slať je situovaná v údolí Vydřího potoka. Slať se nachází v nadmořské výšce 910 metrů nad mořem na katastru šumavské obce Borová Lada, která má okolo 260 obyvatel. Jedná se o největší rašelinové jezírko na našem území.

Chalupská slať a chodníček k jezeru

Naučná stezka

V okolí rašelinového jezírka roste převážně nízká kleč, borovice a smrky. K jezírku vede dřevěný chodník, který je součástí krátké naučné stezky. Z dřevěného chodníku, který je široký 120 centimetrů a dlouhý 260 metrů, uvidíte například krásné plovoucí ostrůvky, které se na jezírku v průběhů staletí postupně vytvářely.

Dřevěný chodník vede zhruba 30 centimetrů nad povrchem jezírka, takže máte pocit jako byste šli po hladině slatě. Na konci dřevěného chodníku vás čeká pěkná vyhlídka se zábradlím. Trasa je vhodná pro vozíčkáře i kočárky s dětmi.

Klidní hladina Chalupské slati

Vznik rašelinového jezírka

Celková rozloha Chalupské slatě je 137 hektarů, přičemž průměrná hloubka jezírka činí 1,9 metrů. Jezírko vznikalo po ukončení doby ledové před 8 až 10 tisíci lety.

Základem pro genezi rašeliniště se stalo mělké pánevní jezírko, které zpočátku začalo zarůstat rákosem, aby ho později vystřídal velmi odolný rašeliník. Tento mechorost s neukončeným růstem se na rašeliništi objevuje zhruba ve 20 druzích.

Chalupská slať a jezírko je domovem mnoha zvířat i rostlin

Nádherná cestička k Chalupské slati

Jak se k jezírku dostanete?

K jezírku dojdete z parkoviště, které se nachází v chatové části s názvem Svinná Lada, což je součást obce Borová Lada. Kromě parkoviště je zde též zastávka autobusů, které sem jezdí od Vimperka.

Nádherná romantika šumavské slati

Z parkoviště půjdete po hrubší asfaltové cestě a pak po dřevěném chodníku. Na parkovišti je také k dispozici mobilní záchod pro vozíčkáře a dětské hřiště. Povalový chodník je součástí naučné stezky, která je dlouhá 250 metrů.

Mimo značený dřevěný chodník je vstup do chráněného území zakázán. Stezka má celou řadu informačních tabulí, které vám řeknou základní informace o flóře a fauně v okolí jezírka.

Chalupská slať je skvělé místo na výlet i s dětmi

Tvar jezírka a fauna

Jezírko má nepravidelný tvar. Přírodní ozdobou jezírka jsou plovoucí ostrůvky s typicky rašelinnou vegetací. V létě jsou plovoucí ostrůvky domovem kachny divoké, které nevadí četná přítomnost turistů.

V okolí jezírka se také hojně vyskytují různé druhy motýlů včetně žluťáska borůvkového.

U Borové Lady se krásně tráví dobrý čas

Těžba rašeliny

Zhruba na rozloze 50 hektarů se Chalupská slať využívala pro těžbu rašeliny. To jsou ty části slatě, které dneska zarůstají náletem břízy pýřité, která dosahuje výšky 10 až 20 metrů.

Chalupská slať shrnutí

Chalupská slať je úžasné místo. Přírodní unikát s jedinečným geniem loci. Šumavský klenot, kde jako by se zastavil čas. Chalupskou slať mám osobně velmi rád a navštívil jsem ji už několikrát.

Naposled to bylo i s dětmi. Chodníček k vyhlídkové plošině není dlouhý a zvládnout ho i ty nejmenší děti. My jsme si návštěvu rozšířili ještě o procházku po zelené (pohodlné asfaltce) směr „Pod zvěřínem.“ V nedaleké Borové Ladě jsme se pak zastavili na oběd a na Sovích voliérách. Návštěvu slati a dalších zajímavých míst v okolí vám můžu jenom doporučit – je to opravdu skvělý zážitek.

Diskuze ke článku