Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ostrava hlavní nádraží – Odjezdy, parkování, taxi, vše co potřebujete vědět

Ostrava hlavní nádraží je velmi důležitá vlaková stanice s nádražní stavbou, která se nachází v Ostravě-Přívoze. Železniční stanice leží na železniční trati Přerov-Bohumín, která měří 93 kilometrů.

Ostrava hlavní nádraží se představuje

Vlaková stanice Ostrava hlavní nádraží je důležitým dopravním uzlem, který spojuje třetí největší město naší republiky s Prahou, Vídní i Varšavou.

Staví zde vlaky všech kategorií Českých drah a rovněž soukromých tuzemských dopravců LEO Express a RegioJet. Na nádraží staví také oblíbený mezinárodní dopravce Flixbus.

Ostrava hlavní nádraží pohled z nadhledu

Odkud se z Ostravy hlavního nádraží dostanete

Z ostravského hlavního nádraží se vlakem přímo dostanete kupříkladu do Opavy, Českého Těšína, Bohumína, Olomouce, Valašského Meziříčí nebo Havířova.

Uvnitř nádražní budovy

Dějiny nádraží

Dějiny nádraží se začínají psát už v 19. století. Současná odbavovací hala však pochází z šedesátých až sedmdesátých let 20. století.

Nová hala byla vybudována v bruselském stylu a dodnes je chloubou průmyslové Ostravy. Třešničkou na dortu celé stavby je pak řešení přednádraží, které má tvar zaoblené trojcípé hvězdy.

Cestující se tak pohodlně a rychle mohou z nádraží dostat k jednotlivým třem dopravním prvkům – k parkovišti s taxíky, k tramvajím a autobusům.

Ostravské nádraží je opravdu veliké

Pohled z nadchodu ostravského nádraží

Popis nádraží

Hlavní budova nádraží se může pyšnit velkou prosklenou fasádou. Venkovní prostor před nádražní budovou zdobí kašna s plastikou, která přestavuje velkou kytici z tepané mědi.

Hala výpravny má celkem 3 patra, přičemž v suterénu je odbavovací část, zatímco v prvním patře jsou služby pro cestující a ve druhém patře jsou chodby vedoucí k peronům.

K jednotlivým peronům se pak jde stavebně velkorysým nadchodem. Všechna nástupiště jsou bezbariérové, ke každému vede výtah, u některých jsou k dispozici i pojízdné schody.

První a druhé nástupiště je zastřešené a rovné. Čtvrté a páté nástupiště je pro změnu zakřivené.

Vlaky Českých drah jsou zde doma

Parkování Ostrava hlavní nádraží

Před budovou Hlavního nádraží Ostrava-Přívoz se nachází celkem 82 parkovacích míst. Za parkovné zde zaplatíte do 30 minut stání 10 korun, do 1 hodiny pak 20 korun.

Ostrava hlavní nádraží je obrovské

Tramvaje

Z ostravského nádraží jezdí většina tramvají městské hromadné dopravy. Je to například linka tramvaje číslo 1, která vede na Dubinu nebo linka číslo 2, která vede do městské části Výškovice či linka číslo 4, která pro změnu vede do Martinova.

Hlavní nádraží funguje jako důležitý dopravní uzel

Okolí ostravského nádraží

V bezprostředním okolí ostravského nádraží se nachází Hasičské muzeum a náměstí Svatopluka Čecha s majestátním katolickým kostelem Neposkvrněného početí Panny Marie. Dále zde najdete Hotel Max, Pont Market, poštu a několik restaurací a hospod.

Ostrava hlavní nádraží a drážní budovy

Ostrava hlavní nádraží závěr

Ostrava hlavní nádraží je důležitý dopravní uzel. Je to velkolepá stavba a pro někoho, kdo se sem dostane poprvé trochu bludiště. Samozřejmě hovořit o nějaké estetice je těžké, protože se pořád jedná jenom o nádraží. Svému účelu jako dopravnímu uzlu ale samozřejmě slouží výborně.

Diskuze ke článku