Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Planetárium Praha – Průvodce všemi hvězdárnami a planetárií

Praha se může pochlubit Štefánikovou hvězdárnu na Petříně, Planetáriem Praha ve Stromovce a Hvězdárnou v Ďáblicích. Všechny tři vám v krátkosti představíme. Planetárium Praha je krásný cíl výletu!

Štefánikova hvězdárna

Štefánikova hvězdárna se nachází na vrcholu Petřín, odkud jsou dobré pozorovací podmínky. Hvězdárna nabízí pro širokou veřejnost pozorování denní a noční oblohy.

Pozorování vesmírných objektů jsou doplňována poutavým odborným výkladem zaměstnanců hvězdárny. V prostorách hvězdárny můžete rovněž navštívit expozici, která se jmenuje Muzeum meteoritů.

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Kvalitní dalekohledy

Hvězdárna má k dispozici několik špičkových a kvalitních dalekohledů. Největší dalekohled se nachází pod hlavní kopulí a disponuje třemi refraktory.

Socha Milana Rastislava Štefánika

Používá se hlavně k průzkumu noční oblohy, ale dá se také použít k pozorování žhavého slunečního povrchu a výbuchů na slunečním kotouči.

V patře hvězdárny si můžete projít permanentní výstavy se zaměřením na astronomii. V rámci prohlídky si taktéž můžete pustit naučné programy, které jsou součásti výstavy.

Zajíamvé trvalé výstavy o vesmíru najdete všude

Muzeum meteoritů

Další expozice hvězdárny se jmenuje Muzeum meteoritů, která se pro změnu může pochlubit nejrozsáhlejší sbírkou meteoritů, která je přístupná veřejnosti.

Planetárium Praha

Planetárium Praha je unikátní pozorovací observatoř, která sídlí na ulici Královská obora 233 na Praze 7.

Zajímavý přednáškový sál

Planetárium Praha se představuje

Planetárium Praha je jedna z největších hvězdáren na světě a v České republice je jediná svého druhu.

Hlavní sál observatoře se jmenuje Cosmorama a v průměru má 23,5 metrů. Celková kapacita sálu je 210 diváků, přičemž kopule nad sálem se klene do výšky 15 metrů.

Projekční plocha je největší u nás a může se rovněž pochlubit největším rozlišením obrazu v Evropě.

Výstava planetárium Praha

Úžasná promítací plocha

V pražském planetáriu se můžete na největší promítací ploše v České republice dívat na zářivé a blyštivé hvězdy, ať je venku tma či světlo, jasno či zamračeno. Planetárium Praha tedy může nabídnout

Kromě toho zde můžete sledovat filmy promítané na celou oblohu, což je neobyčejný zážitek, který všem může pouze doporučit. Planetárium Praha nabízí opravdu jedinečný zážitek.

Hvězdárna v Ďáblicích

Hvězdárna v Ďáblicích byla poprvé veřejnosti otevřena v roce 1956. V té době měla hvězdárna východní kopuli, přednáškový sál a knihovnu.

V roce 1960 byla ještě přidělána západní kopule, kancelář a spojovací chodba. V roce 1968 se hvězdárna spojila se Štefánikovou hvězdárnou.

Hvězdárna v Ďáblicích

Promítání filmů

Hlavním programem hvězdárny je pozorování oblohy astronomickými dalekohledy a za nepříznivého počasí promítání filmů, které je spojené s prohlídkou přístrojového vybavení hvězdárny.

Dalekohled ve Hvězdárně v Ďáblicích

Vesmír, hvězdy a planety, to je opravdu fascinující obor

Planetárium Praha závěr

Praha má hned 3 krásné hvězdárny. Každá z nich má co nabídnout. Každá je trochu jiná. Proto vás tady nebudeme přesvědčovat o tom, která z nich je nejlepší, ale rovnu vám doporučíme všechny tři k návštěvě.

Hvězdárny a planetária jsou skvělými cíli návštěv například za horšího počasí. Navštivte Planetárium Praha ještě dnes!

Diskuze ke článku