Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zámek Hluboká nad Vltavou – Otevírací doba, interiér, vstupné

Zámek Hluboká se nachází ve stejnojmenné obci v okrese České Budějovice v Jihočeském kraji. Jedná se o jeden z nejkrásnějších zámků v České republice, který je každoročně navštíven velkým počtem tuzemských i zahraničních turistů.

Zámek Hluboká se představuje

Státní zámek Hluboká je cenným stavebním klenotem mezi českými zámky. Je to takový malý kousek staré windsorské Anglie uprostřed malebných jižních Čech.

Zámek Hluboká a jeho krásné detaily

Pohádkově krásný zámek Hluboká má totiž noblesní neogotický styl, který je velice podobný tomu, který najdete ve windsorské Anglii. To vše vzniklo v rámci velkých stavebních úprav šlechtického sídla za vlády knížecího rodu Schwarzenbergů v polovině 19. století.

Historie zámku

Hluboká získala dnešní podobu teprve v 19. století a to za vlády knížete Jana Adolfa II. Schwarzenberka a jeho sličné manželky Eleonory, kteří se na svých toulkách po Anglii obeznámili s tudorskou a alžbětinskou architekturou a podle těchto krásných vzorů nechali přestavět své jihočeské šlechtické sídlo.

Nádvoří zámku Hluboká

Významné osobnosti zámku

Mezi významné osobnosti zámku patří bezesporu kníže Jan Adolf II. Schwarzenberk, který nechal zámek přestavět do dnešní nádherné a atraktivní podoby. Pokrokový kníže se rovněž zasloužil o modernizaci hospodářství v jižních Čechách.

Prohlídkový okruh

Hlavní prohlídkový okruh vám dá nahlédnout do soukromých pokojů i do přepychových reprezentačních sálů s nádherně vyřezávaným obložením stěn a luxusními kazetovými stropy.

Při prohlídce spatříte také elegantní stylový nábytek, křišťálové lustry, obrazy, porcelán a velké nástěnné gobelíny. Podívat se můžete i na vyhlídkovou věž z 19. století, která je vysoká 58 metrů. V zámecké jízdárně si pak můžete prohlédnout sbírku jihočeské gotiky a holandských mistrů.

Další nádherný pohled na zámek Hluboká

Kuchyně

Jeden ze čtyř prohlídkových okruhů na zámku Hluboká se jmenuje Kuchyně a zavede vás do suterénních útrob kuchyně velkého panského domu.

Na vlastní oči tak uvidíte unikátní kuchyni s velkými kuchyňskými sporáky, krbem s otáčivými rožni poháněnými teplým vzduchem a autentickým zařízením, které bylo používáno ještě krátce po roce 1945. Celá zajímavá prohlídka s odborným výkladem trvá třicet pět minut a vstupné stojí 100 Kč, respektive 70 korun.

Zahrady jsou opravdu úžasné

Zámek Hluboká a jeho okolí

Nedaleko zámku je Munický rybník, u kterého je barokní lovecký zámek Ohrada, který v minulosti sloužil k pořádání velkolepých loveckých slavností. V jeho interiérech naleznete sbírku Národního zemědělského muzea, která je věnovaná lesnictví, myslivosti a rybářství.

Muzeum patří k nejstarším v České republice a vzniklo už v polovině 19. století. Jeho nedílnou součástí je malá soukromá zoologická zahrada, kde na vlastní oči uvidíte anakondu žlutou nebo bažanta zlatého.

Výhled z hlavní věže zámku, která je vysoká 58 metrů

Otevírací doby a vstupné

Otevírací doba zámku Hluboká je od dubna do října. Během hlavní turistické sezóny je zámek otevřen každý den od 9:00 do 17:00 hodiny. Základní vstupné je 200 korun, přičemž děti zaplatí 140 korun. Druhý prohlídkový okruh pak stojí 150, respektive 110 korun.

Zámek Hluboká závěr

Zámek Hluboká nemá nejbohatší historii, ale možná i díky tomu patří k těm nejhezčím u nás. Ukazuje romantickou představu, kterou měli naši předkové o době dávno minulé. Hluboká vznikla v době, kdy už byly ze stavebního hlediska možné opravdu neuvěřitelné věci. Návštěvou určitě neprohloupíte.

&nsbp;

Diskuze ke článku

0/100