Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zámek Červená Lhota – Vstupné a provozní doba, pohádky, mapa

Zámek Červená Lhota se nachází ve východní části jižních Čech nedaleko města Jindřichův Hradec. Jedná se o oblíbený zámek pro natáčení českých pohádek.

Zámek Hluboká se představuje

Červená Lhota je vodní zámek, který patří k nejpopulárnějším zámkům u nás. Je to romantický zámek, který má velkou popularitu u českých filmařů. Točily se zde například pohádky Zlatovláska, O kráse a štěstí nebo Princezna na hrášku.

Červená Lhota v plné kráse

Historie zámku Červená Lhota

Obec Lhota byla založena pány z Hradce v polovině 13. století. V roce 1465 se objevuje první písemná zpráva o malebné vodní tvrzi ve Lhotě. Majitelem této tvrze byl Petr ze Zásmuk, který získal vodní tvrz ve Lhotě jako dědictví po svém otci Ctiborovi ze Zásmuk.

Červená Lhota a hlavní vstupní brána

Pojmenování Červená Lhota je známo až z roku 1602. Atraktivní pojmenování zámku vycházelo z nové červené barevnosti omítek tvrze. Posledními majiteli Červené Lhoty byla šlechtická rodina Schönburg-Hartenstein. Od roku 1949 je zámek v rukou státu a je zpřístupněn široké veřejnosti.

Podle čeho má zámek asi své jméno?

Významné osobnosti zámku Červená Lhota

Významnou osobností zámku byl pan Vilém Slavata z Chlumu a Košumberka. Za jeho úspěšné vlády totiž došlo v letech 1658 až 1678 k významným stavebním úpravám, které proměnily někdejší vodní tvrz v barokní zámeček užívaný jako letohrádek.

Je to opravdu velmi fotogenické sídlo

Hlavní prohlídkový okruh

Hlavní prohlídkový okruh je situován do prvního patra zámku, kde mimo jiné uvidíte autentický byt posledních majitelů, knížat Schönburg-Hartenstein. Tento byt má podobu, kterou měl po roce 1910, kdy byla završena nejmladší přestavba barokního zámku.

Další prohlídkové okruhy

Kromě hlavního prohlídkového okruhu nabízí zámek Červená Lhota ještě zajímavou expozici podkrovních pokojů. Zde můžete nahlédnout do soukromých pokojů šlechtice doby konce Rakousko-Uherské monarchie.

Panský stůl láká k hostině

V letních měsících je přístupná rovněž expozice ve sklepních prostorách. Tato část zámku představuje 3 nevšední sklepní místnosti, které jsou z části zapuštěné do skal. Prohlídka je určena pro všechny, kteří mají zájem dozvědět se něco více o původní podobě někdejší vodní tvrze.

Sakrální prostory na zámku

Na Červené Lhotě je také přístupná kaple Nejsvětější Trojice. Jedná se pro změnu o renesanční stavbu, která stojí na návrší menšího zámeckého parku.

Uvnitř kaple jsou k vidění dochované nástěnné malby a pěkný dřevěný strop, který symbolizuje nebeský Jeruzalém. Kaple je funkčním římskokatolickým kostelem a jsou zde pravidelně konány mše.

Další úžasná ukázka bohatých interiérů

Otevírací doby a vstupné

Otevírací doba zámku Červená Lhota je od dubna do října. Během hlavní turistické sezóny je zámek otevřen každý den od 9:30 do 17:00 hodiny.

Základní vstupné je 120 korun, přičemž děti zaplatí 800 korun. Druhý prohlídkový okruh pak stojí 80, respektive 60 korun. Vstupné do sklepení zámku pak vyjde vaší peněženku na 50, respektive 40 korun.

Závěr o zámku Červená Lhota

Červená Lhota je krásný a opravdu unikátní zámek. Je to jeden z mála zámků, který musí znát snad každý, protože se zde natáčelo mnoho pohádek včetně legendární Zlatovlásky. Červená Lhota je opravdu ikonickou stavbou, která nabídne i zajímavé interiéry. Celkově se opravdu jenom těžko hledají důvody, proč právě tento zámek vynechat.

 

Diskuze ke článku

0/100