Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Camp David – Značka amerického prezidenta

Camp David je letní sídlo prezidenta Spojených států amerických a jeho rodiny. Nachází se v Marylandu v malebném prostředí v pohoří Catoctin.

Camp David se rovněž využívá se rovněž jako místo diplomatických setkávání amerických prezidentů se zahraničními diplomaty a státníky. Je to taktéž místo významných mezinárodních jednání a konferencí.

Popis místa

Camp David je situován pouze 110 kilometrů od Washingtonu, což je zhruba 2 hodiny jízdy autem. Jedná se o skvělou polohu pro odpočinek, protože všude v okolí Camp Davidu jsou nádherné lesy, které jsou součástí Appalačského pohoří, které má na délku 2600 kilometrů.

Brána u vjezdu do Camp Davidu

Camp David historie

Zrod nenápadné chaty Laurel Lodge jako prezidentské chaty sahá do čtyřicátých let minulého století. V té době byl americkým prezidentem Roosevelt a právě pro něj byla vybrána chata v horách na souši.

Jedná se o odlehlé sídlo, které má velkou bezpečnostní výhodu, protože okolní lesy jsou majetkem amerického námořnictva.

Konalo se zde mnoho důležitých setkání

Pojmenování rezidence

Nejprve se prezidentská rezidence jmenovala Šangri-lá, což je mýtický ráj, který je daleko ukryt ve vysokých Himalájích.

Tohle pojmenováni se však nikdy neuchytilo, takže přichází druhé jméno, které zní Camp David. Kde se však vzalo jméno David? Tohle pojmenováno vzniklo podle syna a vnuka amerického prezidenta Eisenhowera, který byl celkově 34. prezidentem Spojených států amerických.

Barack Obama relaxuje v Camp Davidu

Prezidentská chata není příliš luxusní

Prezidentská chata v Camp Davidu není příliš okázalá a luxusní. Přesto zde nic zásadnějšího nechybí. Chata, která je umístěna na malém vršku, má celkem několik ložnic, několik krbů, malou kancelář, kuchyň a velkou venkovní dlážděnou terasu.

K dispozici je zde vyhřívaný bazén, vířivka, tenisové kurty, malé kino a malé golfové hřiště s jednou jamkou a s více odpališti.

Nechybí ani usměvavý personál

Američtí prezidenti a Camp David

Prezidentská chata v Camp Davidu byla v minulosti americkými prezidenty hojně využívána. Mnozí prezidenti si tohle místo oblíbili především proto, že zde našli klid a relaxaci.

Prezident Bush mladší zde například s velkou vášní a oblibou využíval místní cyklistické stezky, zatímco jeho choť zde chodila na dlouhé pěší túry.

Současný americký prezident Donald Trump však k tomuto místo nijak nepřilnul a zahraničním novinářům prozradil, že okolí kolem chaty v Camp Davidu je „velmi prosté“.

Kaple v areálu sídla

Významné schůzky v Camp Davidu

V Camp Davidu se konaly velmi významné a důležité schůzky. V roce 1978 zde byla podepsána mírová smlouva mezi Egyptem a Izraelem.

Dále zde proběhly důležité rozhovory mezi Izraelem a Palestinou nebo prestižní obchodní summit G8. Camp David je tedy bez nadsázky malou lesní boudou, kde se psaly dějiny světa.

Nesmí chybět ani krytý bazén

Camp David závěr

Do Camp Davidu se asi jenom tak nepodíváte. Přesto je to hodně zajímavé místo, o kterém se třeba rádi alespoň něco dozvíte. Osobně se mi Camp David velmi líbí. Není to nic velkolepého a luxusního a přesto je to pohodové místo zasazené do úžasné krajiny.

 

Diskuze ke článku

0/100