Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Legiovlak – Originální muzeum legionářů na kolejích

Legiovlak je speciální výstava, která se odehrává na kolejích. Ukazuje putování českých legií po Sibiři. V současné době tahle putovní výstava probíhá v různých českých a moravských městech.

Výstava na kolejích bude probíhat až do konce listopadu. V měsících červnu a červenci Legiovlak kupříkladu navštíví Lanškroun, Choceň, Čáslav, Humpolec, Chotěboř nebo Hlinsko v Čechách.

Legiovlak zastavuje v českých a moravských městech

Legiovlak zastavuje v českých a moravských městech a obyčejně tam zůstává necelý týden. Celá akce začala už v březnu a potrvá až do konce listopadu. Návštěva Legivlaku je zcela zdarma.

Obytná část legiovlaku

Co všechno v Legiovlaku uvidíte?

Celkem se jedná o 14 zcela zrekonstruovaných železničních vagonů, které vám představí těžký život a boj statečných československých legionářů na Transsibiřské magistrále během první světové války.

Zdravotní vůz legiovlaku

Těmito vlaky se stateční českoslovenští legionáři přepravovaly v letech 1918 až 1920 napříč drsným a nevábným Ruskem po Transsibiřské magistrále. Průjezd přes nehostinná ruská území si českoslovenští legionáři zpravidla museli vynutit bojem s  fanatickými rudými bolševiky.

Ve vlaku uvidíte poštu i velitelský vůz

Na vlakových nádražích českých, moravských a slezských měst a obcí tak nejčastěji uvidíte dobové železniční vozy, které byly svědomitě vybrány pro rekonstrukci.

Vlak má 14 vagonů, takže na vlastní oči například spatříte vůz plukovní prodejny či vůz polní pošty. V mnoha vozech se muselo přes zimu topit, takže v jednom voze uvidíte i kamna s komínem.

Úřední vůz a polní pošta měla v legiovlaku své místo

Ozbrojený vůz

V legionářském vlaku nechybí i krejčovský, zdravotní, štábní či nádherný velitelský vůz s kobercem. Třešničkou na dortu pak může být pro všechny návštěvníky prohlídka obrněného vozu, který je vyzbrojený velkým dělem a kulomety.

Originální exponáty a dobové fotografie

Ve všech čtrnácti zrekonstruovaných vozech čeká návštěvníky spolehlivá rekonstrukce tehdejšího vybavení, velké množství zajímavých originálních exponátů a několik desítek dobových černobílých fotografií.

Celou výstavou na kolejích vás budou provázet mladí legionáři v dobových stejnokrojích, kteří vám poutavým způsobem poví o nelehké historii československých legií. Legiovlak je nevšední výstavou, kterou doporučuji navštívit všem generacím.

Legiovlak závěr

Legiovlak přibližuje unikátní a velmi poutavým způsobem tuto zajímavou část české historie.

 

Diskuze ke článku

0/100