Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Zámek Blatná na vodě – Otevírací doba, prohlídky, vstupné

Zámek Blatná se nachází ve stejnojmenné obci zhruba 60 kilometrů od Českých Budějovic. Zámek, který není daleko od přehrady Orlík, je v soukromých rukou, nicméně je stále přístupný široké veřejnosti.

Zámek Blatná se představuje

Zámku v Blatné dominuje zejména krásná bílá věž, která se při nádherném slunečním počasí čarokrásně odráží ve vodní hladině. Zámek Blatná to však není jenom překrásný exteriér, ale také bohatý interiér, který stojí za to vidět na vlastní oči.

Hlavní vstup do zámku Blatná

Prohlídka zámku

V rámci hlavní prohlídky zámku uvidíte kupříkladu orientální nebo lovecký salon či poučnou rodinnou galerie. Zámek Blatná nabízí rovněž rozšířenou prohlídku, ve které navštívíte „Zelenou světnici“ s nástěnnými malbami z konce 15. století.

Zámecké pokoje jsou zařízeny převážně rodovými sbírkami Hildprandtů, což je starý šlechtický rod pocházejí z Tyrolska.

Romantický zámek si zahrál v mnoha pohádkách

Ráj pro filmaře

Blatenský zámek je velmi oblíbený u tuzemských filmařů, kteří sem velmi často zajíždějí, aby zde našli skvělé a úchvatné lokality ke svým filmům a pohádkám. Točila se zde veleúspěšná pohádka Šíleně smutná princezna nebo Bílá paní.

Všude kolem je voda a anglický park

Anglický park

Anglický park, který je situován kolem zámku, je přístupný po celý rok. Park má celkovou rozlohu 42 ha a vznikl z původní obory v první polovině 19. století.

V rozhlehlém anglickém parku pokračuje tradiční chov daňka skvrnitého a lze v něm vidět rovněž cizokrajné dřeviny. Při levém okraji centrální louky je situován empírový zahradní domek, který byl postaven v roce 1767.

Nádvoří zámku Blatná

Historie zámku

První zmínka o místě Blatná pochází už z roku 1235, kdy se stál obranný hrad. Nejzářivější období zámku je propojeno s šlechtickým rodem Lvů z Rožmitálu.

Jaroslav Lev z Rožmitálu se stal švagrem českého panovníka Jiřího z Poděbrad a stál rovněž v čele přelomové diplomatické mise, jejímž prostřednictvím chtěl český král Jiří v celé tehdejší Evropě vytvořit mírovou unii, která by po nějaké období zaručovala klid od válčení.

Významné osobnosti

Na zámku Blatná žil nějakou dobu J. E. Purkyně, což byl významný český biolog, anatom a fyziolog. Na zámku je k vidění jeho pracovna, ve které studoval a bádal.

Další krásný pohled na zámek Blatná skrz park

Architektura a zámek Blatná

Architektonický styl zámku Blatná není zcela jednotný, ale jedná se o mix různých stavebních slohů. Nejcennější stavba blatenského zámku je bezesporu goticko-renesanční palác s nádhernými trojbokými arkýři.

Názory návštěvníků

Většina návštěvníků zámku Blatná si pochvaluje zejména rozšířenou prohlídku zámku, která umožní vidět a dozvědět se něco více než při klasické prohlídce.

V parku je také několik menších, ale krásných staveb

Obec Blatná

Více informací na oficiálním webu www.mesto-blatna.cz

Otevírací doby a vstupné

Otevírací doba zámku Blatná je od dubna do října. Během hlavní turistické sezóny je zámek otevřen mimo pondělí od 10:00 do 17:00 hodiny. Základní vstupné je 120 korun, přičemž děti zaplatí 90 korun.

Zámek Blatná závěr

Zámek Blatná není úplně tím nejznámějším, přesto patří k nejkrásnějším, které v naší zemi máme. Nádherný romantický zámek obklopený vodou a parkem s oboru. Je to pohádkové místo, které se k natáčení pohádek skutečně často využívá. Pokud se ocitnete v jeho blízkosti, tak si návštěvu rozhodně nenechte ujít.

 

Diskuze ke článku

0/100