Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Vojenské muzeum Králíky – Ceník, otevírací doba, prohlídky

Vojenské muzeum Králíky najdete ve stejnojmenné obci v Pardubickém kraji.

Vojenské muzeum Králíky se představuje

Vojenské muzeum Králíky nabízí pod svou střechou zajímavou expozici, která je věnovaná naší armádě a československým opevněním z třicátých let minulého století.

Muzeum je rovněž tradičním zázemím pro pořádání vzpomínkové akce Cihelna, která se zde odehrává každý rok.

Uvnitř vojenského muzea Králíky

Muzeum moderního střihu

Vojenské muzeum Králíky je hlavní vojenskou stavbou v Králické pevnostní oblasti, která sousedí s Polskou republikou.

V letech 2009 až 2010 zde byla provedena velká přestavba muzea, takže muzeum se rázem stalo jedno z nejmodernějších vojenských muzeí na našem území.

Živá přehlídka techniky

Protichemická technika je symbolem armády ČR

Popis muzea

V hlavní expoziční hale, která má plochu 2 400 metrů čtverečních, je výstava o historii československé a české armády. K hlavní hale také přiléhá venkovní přístřešek, kde jsou k vidění velké vojenské exponáty.

Životní osudy významných mužů

V útrobách muzea můžete vidět těžkou bojovou a vojenskou techniku včetně munice a dalších prostředků ochrany proti bojovým otravným látkám a zbraním hromadného ničení.

Dále jsou zde zastoupeny materiály o významných vojácích. Zapsány jsou zde osudy armádního generála Ludvíka Krejčího nebo brigádního generála Bohuslava Fialy.

Nedílnou součástí muzea je předváděcí polygon, který je určený k demonstracím bojové a těžké vojenské techniky v pohybu.

Vojenské muzeum Králíky - Pěchotní srub U Cihelny

Turistické informační centrum

Součástí muzea je rovněž Turistické informační centrum československého opevnění, které vám poskytne přehledné informace o všech přístupných objektech československého pevnostního systému z konce třicátých let minulého století.

Techniky tady mají opravdu hodně

Světlotechnický prostředek

Světlotechnický prostředek je jedním z nových exponátů Vojenského muzea Králíky. Je to zvláštní zabezpečovací světlotechnický prostředek, který má označeni APM-90 a do tehdejší Československé lidové armády byl dodáván v padesátých letech minulého století.

Sbírka plynových masek

Dioráma „Jaro 1945“

Na závěr dovolejte ještě jeden tip: v hlavní expoziční hale na diorámě „Jaro 1945“ byla nainstalována zajímavá kompozice, která se skládá z kulometného hnízda s padlým kulometníkem SS a tří nových postav. Jedná se o sovětského průzkumníka a matky s dítětem, která prchá z obléhaného města.

Každý rok se v muzeu koná mnoho předváděcích akcí

Otevírací doby a vstupné

Otevírací doba vojenského muzea je celoroční, v letních měsících je pak muzeum otevřeno každý den od 9 do 17 hodiny. Prohlídka muzea stojí pro dospělého návštěvníka 140, pro dětského 100 korun. Rodinná vstupenka vyjde vaší peněženku na 340 korun.

Vojenské muzeum Králíky závěr

V Králíkách mají opravdu zajímavé vojenské muzeum. Pod jednou střechou tady mají hromadu unikátní techniky, samozřejmě hlavně té, kterou používala česká armáda. Je to opravdu unikátní pohled do minulosti. A ještě lepší je to, že mnoho techniky je funkční a probíhají zde dokonce i její ukázky. Návštěvu vojenského muzea Králíky můžeme jenom doporučit.

Diskuze ke článku