Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Vodní dům Hulice u Želivky – Informace a naše tipy

Velkou a interaktivní expozici o vodě najdete u řeky Želivky a vodní nádrže Švihov nedaleko obce Hulice v okrese Benešov ve Středočeském kraji.

Vodní dům u Želivky se představuje

Vodní dům je interaktivní návštěvnické středisko, které představuje evropsky důležitou lokalitu řeky Želivka. Ve Vodním domě najdete vše, co se chcete dozvědět o vodě.

Předmětem moderně pojaté výstavy jsou různé podoby a tváře vody – nezastupitelné suroviny, kterou je potřeba chránit. Pokud chcete poznat vodu všemi svými smysly, tak Vodní dům určitě navštivte.

Největší vodní atrakce jsou venku před Vodním domem

Hravé vodní herní prvky

Kromě stále expozice uvnitř Vodního domu si zde můžete hrát s vodou i v atriu Vodního domu, který je situován venku. Zde na vás čekají různé vodní herní prvky, které zaujmou především malé děti.

Popis expozice

Expozice má několik sekcí, přičemž každá se týká jiné podoby a tváře vody.
První sekce, která se jmenuje Vodní mikrosvět, se týká vodních organismů, které nejsou vidět pouhým okem, takže se na ně můžete dívat skrze mikroskopy.

Druhá sekce vám pro změnu představí zajímavý podvodní makrosvět, kde uvidíte vodní rostliny a zvířata. Ve třetí sekci se seznámíte s mokřadním životem, kde budete moci pozorovat přírodní scenérii na břehu včetně zvuků hlasů žab a ptáků.

Venkovní vodní prvky nabízí skvělou zábavu!

Expozice vodního domu vám odhalí význam vody

Pitná voda

Sekce Pitná voda a koloběh vás přesune z přírody do našeho průmyslového světa. Naše města a obce se bez vody jednoduše neobejdou.

Totéž platí pro náš lidský organismus. Voda je prostě životně důležitá a je potřeba si vody vážit.

Voda však není jen důležitá, ale také chutná pokaždé jinak. To zjistíte při degustaci vody ve vodním baru, kde si budeme moci ochutnat různé druhy této vzácné tekutiny.

Vodní dům je jedinečné zábavní centrum

Vodní dílo Švihov

Ve Vodním domě si můžete rovněž zarezervovat prohlídku hráze vodního díla Švihov (Želivka). Prohlídka s průvodcem trvá 1 hodinu a uvidíte zde důmyslné vodní dílo ze silnice z koruny hráze. Prohlídka stojí 100 korun pro jednoho návštěvníka, přičemž fotografování celého objektu je zde povoleno.

Další pohled na vstup do vodního domu

Parkoviště

Hned u Vodního domu je bezplatné parkoviště, kde můžete zaparkovat svůj vůz.

Pokud auto nemáte, můžete se sem dopravit meziměstským autobusem do Hulice, které jsou od Vodního domu vzdálené zhruba kilometr a půl. Autobusy jezdí pravidelně od Vlašimi nebo od Zruče nad Sázavou.

Vodní nádrž Švihov napájená řekou Želivka

Vstupné a otevírací doba

Vodní dům je v provozu od dubna do konce října každý všední den mimo pondělí od 9 do 17 hodin, mimo sezónu pak od 9 do 16 hodin.

Vstupenka pro dospělého vyjde vaší peněženku na 120 korun, dětská pak 65 korun. Rodinná vstupenka stojí 270 korun.

Celkový pohled na Vodní dům u Hulic

Vodní dům Hulice závěr

Návštěvnické centrum – Vodní dům Hulice je opravdu unikátní místo. Je skvělé, že u vodní nádrže Želivka vyrostlo takové krásné centrum, které poodhaluje význam tohoto místo pro zásobování Prahy pitnou vodou. Návštěva vodního domu je obrovský zážitek. Pro děti zejména v teplých letních dnech, kdy si mohou vyzkoušet všechny venkovní vodní prvky.

Diskuze ke článku