Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Největší tornádo na světě i v Česku – Děsivá fakta!

Tornádo je ničivý div přírody. Obrovská energie soustředěná do malého místa způsobí masivní destrukci. Kladly jste si ale otázku, jaké bylo největší tornádo na světě?

Největší tornádo na světě

Jaké tornádo bylo úplně největší? Odpovědět na tuto otázku není úplně snadné. Zajímá vás největší průměr tornáda? Největší destrukce? Největší škody na majetku? Každopádně lidské záznamy pokrývají jenom stovky let, ale tornáda jsou s námi miliony let.

Tornádo tří států

Za největší tornádo historii je nejčastěji uváděno tornádo tří států (tri-state tornado). Odehrálo se 18. března 1925 a zasáhlo velkou část středozápadu a jihu Spojených států. Hlavní tornádo vyvolalo několik dalších lokálních tornád ve stejný den! A to konkrétně v Missouri, Illinois, Indianě, Alabamě, Kansasu.

Tri-state tornádo zabilo 751 lidí a více než 2 298 zranilo. Tornádo za sebou zanechalo zničený pruh země dlouhý 219 mil (tedy 352 km), což je také nejvíce ze všech zaznamenaných tornád. Toto tornádo se na stupnici ničivosti samozřejmě dostalo na nejvyšší stupeň F5.

Největší tornádo na světě

Líhniště tornád

V USA existuje oblast, které se říká super ohnisko. Naleznete ho na rozhraní států Idiana, Ohia, Tennessee a dalších. Tady se pravidelně rodí ty největší tornáda naší planety.

V roce 1976 tady vzniklo přes 100 tornád během pouhých 24 hodin.

Nejzabijáčtější tornádo

Nejsmrtelnější tornádo ve světové historii nás zavede na druhou stranu planetu do oblasti Daulatpur-Saturia v Bangladéši. Dne 26. dubna 1989 zde ničivé tornádo zabilo přibližně 1.300 lidí.

Největší počet tornád vzniklých z hurikánu

Největší počet tornád vzniklých z hurikánu je 120 z hurikánu Ivan v září 2004, následuje hurikán Beulah se 115 v září 1967 a bronzovou příčku si drží hurikán Frances v září 2004 (pár týdnů před Ivanem) se 103 tornády.

Největší tornádo v Česku

Nejničivějším zaznamenaným tornádem v novodobých dějinách Česka bylo tornádo na Břeclavsku a Hodonínsku 24. června 2021. Toto tornádo, které mělo maximální sílu stupně F4. Dopadlo nejvíce na obce Hrušky, Lužice, Mikulčice, Moravskou Novou Ves a Hodonín (městské části Pánov a Bažantnice), 6 lidí zemřelo a desítky osob byly zraněny. Materiální škody byly rovněž ohromné. V některých obcích nezůstala téměř žádný dům nedotčen.

Diskuze ke článku