Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Valencie – Můj osobní průvodce perlou Španělska

Vlahé přístavní město Valencie ve snovém přímořském prostředí leží na Costa del Azahar při Valencijském zálivu, přibližně uprostřed mezi městy Castelló de la PlanaAlicante. Patříte-li mezi fanoušky umění a nepopiratelného půvabu Španělska, Valencie pro vás bude skvělou volbou.

Valencie zasvěcená vědě a umění

Valencie proslula oddaností vědě a umění. Nádech modernosti načerpáte ve futuristickém komplexu La Ciutat de les Arts i les Ciències na předměstí Valencie, na 2kilometrovém prostoru podél řeky Turia. Jde o jedno z nejpůsobivějších evropských center zaměřených na rozličné výstavy, konference a workshopy.

Panorama španělské Valencie

Vstup do muzeí zdarma

Některá z nejlepších muzeí ve Valencii jsou přístupná zcela zdarma, včetně Museo de Bellas Artes, druhé největší španělské umělecké sbírky, jež se nalézá v klášteře ze 17. století a obsahuje díla Velázqueze a Goyi. Bezplatný vstup umožňuje též Museo de Historia de Valencia. Museo Taurino (muzeum býčích zápasů) je zdarma o nedělích a svátcích.

Valencie je proslavená svou architekturou

Slavná valencijská korida

Valencie – to nejlepší ze Španělska

Ačkoli Valencie bývá často přehlížena ve prospěch Barcelony či Madridu, může toho nabídnout spoustu, navíc s levnějším ubytováním. Disponuje širokými písečnými plážemi, turistickými a cyklistickými stezkami, pozoruhodnou architekturou, rušnou gastronomickou scénou a kulturou bez davů větších španělských měst.

Město je nádherné i v noci

Středověké centrum je úžasné

Úžasný mix architektury

Od románského, maurského a gotického stylu až po rokoko a secesi čeká ve Valencii celá řada architektonických stylů. Vaší první zastávkou by měla být katedrála ze 13. století, jež bývala římským chrámem a později i mešitou. Gotická budova Hedvábné burzy La Lonja de la Seda na seznamu UNESCO je rovněž nutností.

Nejznámější památky

Staré město ve Valencii má ideální velikost pro procházky. Hlavní památky, včetně katedrály, zvonice El Miguelete, La Lonja a Mercado Central, tu leží příhodně v docházkové vzdálenosti. Když si budete chtít odpočinout, vezměte si venkovní stůl a nasajte místní atmosféru na náměstí Plaza de la Virgen.

Valencie má i úžasné pláže

Kam vyrazit na pláž?

Nejblíže ke staré části města a jen pár minut jízdy autobusem odtud leží městské pláže Las Arenas, La Malvarrosa a La Patacona, táhnoucí se 4 km podél pobřeží. Po odpoledním opalování se můžete projít po promenádě Paseo Marítimo lemované palmami a vklouznout do jednoho z rušných barů, odkud si vychutnáte západ slunce.

Městem prošlo mnoho architektonických stylů

Valencie má i svou moderní část

Festival hořících loutek – Las Fallas

Během pětidenního březnového festivalu Las Fallas se ulicemi Valencie valí obří loutky z papírové hmoty, jež se posléze zapalují. Atmosféru večírků nasajete i při únorovém karnevalu, kdy město ožívá ohňostroji a průvody. Má řadu fascinujících tradic, vlastní jazyk a jedinečnou kuchyni zaměřenou na rýži, mořské plody a maso.

Park v centru města je úchvatný

Suvenýry z Valencie

Toužíte-li po autentickém suvenýru z Valencie, pořiďte si ručně malovaný hedvábný vějíř ve čtvrti Ruzafa, rýži paella z Mercado Central nebo nějaké barevné keramické dlaždice z Plaza Redonda. Valencie je rodištěm paelly, přičemž ta autentická sestává z kuřecího nebo králičího masa, bílých fazolí a šneků.

Valencie je velmi malebné místo

Nejlepší park

Valencie nezaostává ani v počtu zelených ploch. Jestliže tedy dáváte přednost procházkám po zahradách, zamiřte do Turia Gardens, svěžího úseku táhnoucího se 9 km kolem města po bývalém vyhloubeném toku řeky Turia. Najdete tam pomerančovníky, fontány, sportoviště a dětská hřiště. Hlouběji do přírody vás vezme park Albufera.

Město umění a věd - španělsky Ciudad de las Artes y las Ciencias

Doprava a cestování do Valencie

Valencie je dostupná letecky, po zemi i po moři. Letiště se nachází pouhých 8 km od centra. Město má dvě hlavní vlaková nádraží a je domovem jednoho z nejdůležitějších obchodních přístavů ve Středozemním moři. Pro cestující autem je vybaveno moderní dálniční sítí.

Pomeranče rostou přímo v ulicích

Počasí a klima Valencie

Valencie má středomořské klima s horkými, suchými léty, mírnými zimami a průměrnou teplotou 19 °C. Díky 20 km dlouhých písečných pláží a více než třem stovkám slunečných dnů každý rok tu můžete nasávat paprsky prakticky nepřetržitě.

Deštník budete potřebovat zřídka, snad jen začátkem podzimu. Do kufru si spíše než tlusté zimní oblečení určitě přibalte krém na opalování.

Centrum Valencie je opravdu úžasné

Okolní pobžeží je také úžasné

Diskuze ke článku