
Muzeum opevnění najdete v obci Králíky v Pardubickém kraji. Unikátní pevnost Hůrka i se svými podzemními prostory je unikátní ukázkou umění vojenského stavitelství. Dělostřelecká tvrz Hůrka patří k nejzajímavějším pevnostem u nás.
Muzeum opevnění se představuje
Muzeum opevnění najdete v dělostřelecké tvrzi Hůrka, která byla součástí československého pevnostního systému, který byl budován v letech 1935 až 1938.
Dělostřelecká tvrz Hůrka je jedna z pěti dělostřeleckých tvrzí, které byly do září roku 1938 připraveny k obraně vlasti. Hůrka je souborem pěti tzv. srubů, které propojuje hluboko pod zemí rozsáhlý a důmyslný systém chodeb a sálů. Celková délka chodeb činí 1,75 kilometrů.
Popis opevnění
Součástí tvrze Hůrka jsou dva sruby pěchotní, srub dělostřelecký, srub vchodový a objekt vyhrazený pro zabudování otočné a výsuvné dělové věže.
Pěchotní a dělostřelecké sruby posloužily za okupace jako terče testovací dělostřelby. Opevnění má také rozsáhlý podzemní systém, který hluboko pod zemí skrývá prostory pro zabezpečení dlouhodobého boje posádky.
Uvidíte zde kasárna s kuchyní, ošetřovnu, sály pro filtrovnu, skladiště munice a pevnostní úzkorozchodnou dráhu. Podzemní sály měly poskytnout dostatečné bezpečné zázemí pro posádku o 400 vojácích.
Vzácné exponáty
V útrobách opevnění jsou k vidění vzácné vojenské exponáty. Jedním z nich jsou původní posuvná pancéřová vrata, která jsou umístěná do vjezdu objektu. Dále zde uvidíte zcela funkční šikmý výtah a lokomotivu s vagony úzkorozchodné železnice.
Expozice a výstavy
V podzemí tvrze najdete různé expozice a výstavy. Na prohlídkové trase jsou umístěny popisy v češtině, angličtině, němčině, francouzštině a polštině. Z mého úhlu pohledu je nejzajímavější expozice „S padákem nad hlavou“, která je věnována hrdinným československým parašutistům, kteří riskovali své životy ve druhé světové válce.
Přístupy na tvrz
Objekt leží u severního okraje města Králíky. Z Velkého náměstí se sem dostanete pěšky za patnáct minut.
Tvrz Hůrka je také dobře dostupná autem, neboť vstupní areál se nachází u silnice Králíky – Hanušovice. U tvrze je navíc k dispozici parkoviště vozidel.
Základní prohlídka s průvodcem trvá zhruba padesát minut. Nutné je teplé oblečení, neboť v podzemí opevnění je docela chladno. Chodí se zde rovněž hodně po schodech, takže je dobré mít na nohou pevnou obuv.
Otevírací doba a vstupné
Otevírací doba muzea je celoroční. Muzeum opevnění je otevřeno každý den mimo pondělí. V letní sezónu je zde otevřeno od 10 do 16 hodin.
Základní vstupné pro dospělého činí 170 korun, pro studenty a děti 130 korun. Rodinná vstupenka pak stojí 470 korun. Děti od šesti let mají vstup do muzea zdarma.
Dělostřelecká tvrz Hůrka závěr
Tvrz Hůrka je unikátní vojenskou pevností. Krásnou ukázkou jedinečného československého opevnění, které sice kvůli politické situaci nemohlo splnit svou roli, přesto je to něco, na co můžeme být naprosto hrdí. Návštěva tohoto a podobných objektů by měla být na programu každého člověka. Nejenom aby se dozvěděl něco o historii, ale vůbec si připomenul jaké všechny hrůzy válka přináší.