Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Triglavský národní park – Slovinská nádhera, kterou musíte zažít

Triglavský národní park je jediným slovinským národním parkem a zároveň jeden z nejstarších parků v Evropě. Pyšní se nádhernou a okouzlující přírodou Julských Alp.

Triglavský národní park se představuje

Triglavský národní park je situován v severozápadní oblasti Slovinska. Celá země v současné době čítá něco málo přes 2 milióny obyvatel.

Triglavský národní park byl založen už v roce 1924.

Park se rozkládá na celkové ploše 840 kilometrů čtverečních a je pojmenován podle nejvyšší hory Slovinska – vrcholu Triglav, který měří 2.864 metrů nad mořem.

Národní park

Vyhlášení prvního chráněného území Doliny Triglavských jezer se uskutečnilo už v roce 1924. V tomto směru se jedná o jeden z nejstarších národních parků v Evropě.

Jako celek byl pak Triglavský národní park vyhlášen v roce 1961.

Světoznámé jezero Bled

Julské Alpy jsou monumentální a nádherné

Cenný přírodní ekosystém

Hlavní funkcí národního parku je systematická obrana přirozených ekosystémů a kulturního dědictví s cílem uchovat křehkou rovnováhu mezi přírodou a lidmi.

Divoké řeky, ledovcová jezera a strmé úbočí.

V parku například najdete nádherná jezera Bohinj a Bled a mnoho turistických tras a výletů na majestátní vrcholky Alp a rovněž velké množství vzácných chráněných rostlin i živočichů.

Nejnavštěvovanější místa

Nejnavštěvovanější místy a zároveň výchozími body do hor jsou v Triglavském národním parku Kranjska Gora a rozkošné údolí Soči s nejvýznamnějším centrem sportovních, a především vodních aktivit Bovec.

Julské Alpy jsou velmi civilizované

Soutěsky, jezera a vodopády

Hlavními taháky zdejší přírody jsou především místní krásná horská jezera, která jsou oblíbenými výletními cíli.

Hluboké a strmé rokle, ve kterých povětšinou tečou dravé řeky, krásně doplňují přírodní kolorit a barvitost celé zdejší přírody.

Nejvyšší hora se jmenuje Triglav

Nejnavštěvovanější takovou hlubokou roklí je soutěska Vintgar. Slovinsko je taktéž bohaté na ledovcová jezera, které téměř všechna leží na území Triglavského národního parku.

V jezerech se dá koupat, jezdit na lodičkách i provozovat vodní sporty.

Vodopády

Návštěva místních vodopádů jsou úžasným zážitkem. Za všechny jmenujme vodopád Savica, který leží kousek od jezera Bohinj.

Vstup k němu je sice zpoplatněn, ale jeho nádhera stojí za to. Z výšky 78 metrů se totiž valí bystrá voda, což určitě nadchne nejednoho milovníka přírody.

Další jedinečný pohled na Triglavský národní park

Hora Triglav

Nejvyšší hora celého parku, ale i Slovinska je Triglav. Na rozlehlý park majestátně shlíží z úctyhodné výšky 2.864 metrů nad mořem.

Na samotný vrchol vede několik tras různé obtížnosti, takže závisí pouze na vás, kterou trasu si nakonec vyberete. Poslední úsek výšlapu je zajištěn ocelovými lany.

Vesničky jsou tady čisté a uhlazené jako kdekoliv jinde v Alpách

Jak se do národního parku dostanete?

Do národního parku se můžete nejlépe dostat autobusem. Jezdí sem hned několik autobusových linek z Lublaně nebo z Bohinje. Tyto linky jezdí od 28.6. do 31.8. a jedna jízdenka vás zhruba přijde na šest euro.

Smaragdová jezera mám v Alpách nejraději

Triglavský národní park je rájem turistiky

Triglavský národní park závěr

Triglavský národní park je opravdu úžasné místo, krásné, velkolepé a vznešené. Je to ráj přírody, který zároveň nabízí i mnoho lákadel pro turisty. Ať už co se týká sportu, tak horské turistiky, ale v létě i koupání a samozřejmě se najde spousta památek a zajímavých turistických atrakcí.

Slovinské Alpy jsou nádherné a určitě se budou líbit i vám. Přeci jenom Slovinci jsou Slované a v mnohém nám jsou blízcí.

Slovinsko má pouze jediný NP - Triglavský národní park je rájem turistiky, ale ten stojí za to!

Diskuze ke článku