
UNESHistorické jádro města Telč patří k nejkrásnějším městům naší vlasti. Město s kouzelnou pohádkovou atmosférou se může také pyšnit tím, že je od roku 1992 zapsáno na prestižní Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
Malebné pastelové město Telč
Malebné a líbezné město Telč je klenotem kraje Vysočina. Město je situováno na Českomoravské vrchovině necelých 30 kilometrů od rakouských hranic. Podle legendy je vznik města spojen se slavným vítězstvím moravského knížete Otty II. nad českým knížetem Břetislavem v roce 1099.
Největší sláva Telče
Největší rozmach zažila Telč za Zachariáše z Hradce v 16. století. Bohatý šlechtic pozval do města skvělé a odborně zdatné italské architekty, aby přeměnili jeho zámek na renesanční reprezentativní sídlo.
Ze zámku se pak přešlo na samotné město, takže převratné renesanční změny se nevyhnuly ani patricijským domům na náměstí. Podle jednotného projektu k nim bylo přistavěno podloubí a průčelí se zdobnými a krásnými štíty, které jsou dodnes okázalou chloubou a noblesou města.
Telč a její městské brány
Historické jádro města, které je uzavřené rybníky, si uchovalo po celá staletí svou originální tvář z dob renesance.
Ke krásnému renesančními městu patří neodmyslitelně i jeho městské brány. Tou krásnější je Horní brána, protože její bílá fasáda je krásně vyzdobená sgrafitem. Druhou bránou města je pak Dolní brána, která stavebně navazuje na městský zámek a je součástí městských hradeb.
Věž sv. Ducha
Nejstarší dochovanou památkou města je štíhlá románská věž z první poloviny 13. století. Výška věže je 49 metrů a v minulosti sloužila jako věž strážná.
Nyní je to vyhlídková věž, který skýtá zajímavý pohled na malebné historické jádro města.
Ve věži je navíc nainstalována interaktivní zábavně-naučná výstava s poutavými fakty z dějin města. Nahoru vede 97 dřevěných schodů, přičemž časová náročnost prohlídky vám zabere zhruba dvě hodiny.
Městské podzemí s peklem
Telč je pozoruhodný po všech stránkách, jeho exteriér je pohádkový, interiér umělecký kvalitní, podzemí pak zajímavé. A právě telčské podzemí stojí za završení prohlídky města na konci dne. Čekají vás klikaté chodby, které jsou dlouhé 250 metrů.
V minulosti sloužily především jako skladovací prostory, ale někdy se rovněž stávaly posledním azylem telčských obyvatel před protivníky.
V jedná části chodeb na vás dokonce čeká čertovská expozice se samotným peklem.
Vstupné pro dospělého stojí přijatelných 70 Kč, dětské pak 30 Kč. Rodinná vstupenka pak 150 Kč.
Telč a jeho historické centrum závěr
Telč je opravdu nádherné město. Je to město jako z pohlednic. Opravdu unikátní architektonické dílo, která se zachovala v celé své kráse. Samozřejmě i jiná česká města jsou nádherná, ale na centru Telče je skvělé, že zůstalo nedotčené. Navíc je ze třech stran obehnáno vodou, což ho činí opravdu jedinečným a neopakovatelným.