Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Stvořidla na Sázavě – Přírodní rezervace, která vás ohromí

Stvořidla na Sázavě a především peřeje Stvořidla jsou oblíbeným místem pro všechny milovníky přírody a nadšence do vodáctví. Přírodní rezervace byla vyhlášena těsně po válce.

Nádherné peřeje, vlny a bystrá voda tekoucí mezi balvany, ale rovněž nádherná příroda okolo, to je ráj pro ostřílené vodáky, ale i suchozemské milovníky přírody.

Přírodní rezervace Stvořidla se představuje

Přírodní rezervaci Stvořidla najdete na samém okraji Českomoravské vrchoviny zhruba 6,5 kilometrů východně od Ledče nad Sázavou. Stvořidla jsou už poměrně starou rezervací, protože první rezervace zde byla vyhlášena už v roce 1948.

Přírodní krása kolem řeky Sázavy

Po rozpadu Československa byla rezervace znovu vyhlášena v roce 1998. Stvořidla jsou součástí geomorfologicky důležitého a významného úseku přirozeného toku řeky Sázavy.

Lesní porosty převažují

Území rezervace je hodně zalesněno. Téměř 85 procent celkové plochy patří lesním porostům. Z chráněných druhů rostlin zde kupříkladu můžete narazit na oměj pestrý nebo růži alpskou. Ze vzácných živočichů se zde prohání vydra říční a mlok skvrnitý.

Krása Sázavy, která nemá obdoby

Stvořidla jsou oblíbeným místem trampů a skautů

V zimním období má zde útočiště ledňáček říční. Plochou zabírají Stvořidla okolo 300 ha zejména na pravém břehu řeky. Místo je populární hlavně pro vodáky, ale na své si zde přijdou i cyklisté a pěší turisté.

Sluneční zátoka

Nedaleko rezervace najdete zajímavé místo, které se jmenuje Sluneční zátoka. V této lokalitě stojí památník spisovatele Jaroslava Foglara.

V některých místech se dá přeskákat i celou řeku po kamenech

Autor Rychlých šípů zde velmi často tábořil se skauty nejstaršího českého oddílu – Pražské dvojky. Zde také nabíral inspiraci pro svou nejslavnější knihu Hoši od Bobří řeky. Místní krásnou krajinou se line i známá železniční trať Posázavského pacifiku.

Dopravní dostupnost

K rezervaci se nejlépe můžete dostat vlakem. Je zde železniční zastávka Stvořidla, kam se můžete dostat vlakem z Havlíčkova Brodu nebo ze Zruče nad Sázavou či vyhlídkovým motorovým vlakem podél malebné Sázavy z Čerčan.

Centrální část Stvořidel

Malebná Sázava

Při návštěvě rezervace Stvořidla můžete plnými doušky obdivovat malebnou řeku Sázavu, která se na různých místech dá přejít přes velké balvany.

Skákání z balvanu na balvan je krásná kratochvíle, kterou mohu doporučit jako příjemné zpestření výletu. Při skákání z balvanu na balvan však myslete také na bezpečnost, protože proud řeky Sázavy zde po deštích bývá poměrně svižný a rychlý.

Přířodní rezervace byla vyhlášena už po válce

Možnost ubytování

V rezervaci se nachází kemp Stvořidla, který je v provozu od prvního dubna do konce září. Je zde možnost ubytování v obytných karavanech nebo ve stanech. V areálu kempu je dětské hřiště a tábořiště. Kemp se nachází na katastru obce Ledeč nad Sázavou.

Všechno co potřebujete k životu

Stvořidla na Sázavě závěrečné zhodnocení

Stvořidla jsou nádherným kouskem přírody, asi jedním z nejkrásnějších úseků na Sázavě. Však to můžete sami posoudit i z fotek u tohoto článku. Není to dlouhý úsek a vlastně ani nijak hojně navštěvovaný (hodně vodáků začíná až například v Kácově). Právě i díky tomu si tento nádherný kout naší země zachovat to nejlepší.

Diskuze ke článku