Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Staroměstská radnice Praha – Výstavy, svatby, věž, prozradíme vše

Staroměstská radnice je komplex několika významných pražských historických domů, který najdete na Staroměstském náměstí v samém srdci Starého Města.

Staroměstská radnice se představuje

Staroměstská radnice ve svých útrobách skrývá nádherné historické sály s cennými malbami.

Součásti radnice je taktéž gotická kaple s úžasným pohledem na figury dvanácti apoštolů, ikonická gotická věž s vyhlídkou, věhlasný orloj i románsko-gotické podzemí s historickou expozicí.

Staroměstská radnice v Praze a její interiéry

Gotická věž

Gotická věž, která dosahuje výšky téměř 70 metrů je nepřehlédnutelnou dominantou Staroměstské radnice.

Je to mohutná nicméně architektonicky povedená hranolová věž, která je ověnčená ochozem, z kterého je nejúžasnější a nejkrásnější výhled na historické jádro města.

Nádherná výzdoba radnice

Ze středověkých místností dýchá historie

Z historie budovy

Dějiny Staroměstské radnice se začaly psát už roku 1338, kdy český panovník Jan Lucemburský věnoval Starému Městu pražskému privilegium k zformování vlastního správního centra.

Staroměstská radnice a její nádherné fresky

Hlavní budovou radnice se stal gotický dům bohatého a vlivného obchodníka Wolflina z Kamene, k němuž byla roku 1364 postavena mohutná hranolová věž.

Historické prostory radnice

Nejvzácnějším prostorem radnice je tzv. radní síň z druhé poloviny 15. století, která byla svědkem mnoha pohnutých a důležitých jednání.

Figury 12 apoštolů v Pražském orloji

Zvláštní pozornost si zaslouží prostory ve druhém patře, tzv. Jiříkova a Brožíkova síň.

K vidění je rovněž geniální a unikátní přístroj – orloj, který ukazuje nejen čas a přesné datum, ale i polohu Slunce nebo svátky křesťanského kalendáře. Přístupné ke sledování přes prosklené dveře je pouze místo dvanácti apoštolů.

Možnost rezervace prohlídek

Staroměstskou radnici si můžete prohlédnout s průvodcem. Prohlídky  jsou organizovány v půlhodinových intervalech a jsou k dispozici i v cizích jazycích.

Radnice má mohutné sklepy z románských dob

Vstupné a otevírací doba

Základní vstupné stojí 250, snížené 150 korun. Rodinná vstupenka pak vyjde vaší peněženku na 500 korun. Staroměstská radnice je otevřena od ledna do prosince každý den od 9 do 19 hodiny.

Stálá expozice

Stálá výstava ve Staroměstské radnici se jmenuje „Staletími Staroměstské radnice“ a seznamuje návštěvníky především se stavebním vývojem nejstarší stojící pražské radnice.

Další pohled do sklepení, které je v rámci prohlídek přístupné

Expozice rovněž připomíná nejvýznamnější památky radničního komplexu i největší osobnosti a události jeho bohatých dějin.

Psané informace jsou doplněny velkým počtem černobílých i barevných historických fotografií. Výstavu najdete v tubusu věže Staroměstské radnice a je předváděna na téměř čtyřiceti výstavních panelech.

Výhled z radniční věže na Prahu je jedinečný

Staroměstská radnice závěr

Staroměstská radnice je unikátní a krásná stavba. Proto mě mrzí, že hodně dlouhou dobu jsem měl mezeru v jejím poznání.

Znal jsem jí jenom z venku – orloj. A tak to má překvapivě hodně lidí. Když jsem se pak konečně dostal dovnitř byl jsem překvapený její krásou a unikátností. Vstup sice není nikterak levný, ale rozhodně stojí za to. Staroměstská radnice je kulturní symbol i ukázkou státnosti naší země.

Diskuze ke článku