Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Spišský hrad průvodce – Vstupné, ceník, otevírací doba, mapa

Spišský hrad je mohutný a velmi slavný hrad. Dominanta kraje je zároveň slovenská Národní kulturní památka. Nachází se v katastru obce Žehra v Košickém kraji. Památka je rovněž zařazená na seznam lokalit Světového dědictví UNESCO.

Spišský hrad historie

Původně královský hrad spatřil světlo světa v polovině 13. století. Byl postaven na travertinovém kopci s výhodnou polohou. Stavebním materiálem byl místní travertin, který se nacházel v bezprostřední blízkosti hradu.

Roku 1464 jej uherský král Matyáš Korvín daroval rodu Zápolských, kteří hrad značným způsobem přestavěli. Postupně však hrad přecházel do vlastnictví dalších rodů. Dalšími vlastníky hradu pak byli rody Thurzů a Csáků. Na počátku 18. století je hrad definitivně opuštěn a roku 1780 zcela vyhořel.

Pohled na nádvoří Spišského hradu

Osobnosti spjaté s hradem

Ve druhé polovině 15. století se o velkou přestavbu hradu zasloužil uherský magnát Štěpán Zápolský, který si zde chtěl vybudovat okázalé šlechtické sídlo. Na hradě postavil impozantní palác, velkou rytířskou síň a kapli sv. Alžběty. V hradních komnatách se pak narodil i jeho prvorozený syn Jan, který se později stal panovníkem Uherska.

Spišský hrad prohlídkový okruh

Samotný hrad je v současné době spíše ruinou a zříceninou, nicméně v dochovaném hradním komplexu Horního hradu jsou nyní umístěny zajímavé muzejní expozice, které tvoří jeden prohlídkový okruh. Expozice mapuje především bohaté dějiny hradu. Další část expozice mapuje vývoj středověkých zbraní a feudální justici.

Spišský hrad je opravdu majestátný a krásný

Krásný výhled od okolí

Z oken Horního nádvoří hradu jsou nádherné výhledy do širokého okolí. Z velkých oken uvidíte také Dolní nádvoří a Spišské podhradí. Na Dolním nádvoří se nacházejí tabule Naučné stezky, které si pak po prohlídce Horního hradu můžete v klidu přečíst a prohlédnout.

Ukázky bojových umění

Pro návštěvníky hradu jsou velkou atrakcí každoroční ukázky historických bojových umění a sokolnictví. Hrad byl rovněž mnohokrát místem natáčení historických filmů a pohádek. Za všechny jmenujme především americký film z devadesátých let minulého století Dračí srdce.

Vstupné a otevírací doba

Základní vstupné do hradu činí 4,48 euro. Děti, studenti a senioři zaplatí 2,18 euro.  Spišský hrad je přístupný veřejnosti od května do konce září od 9 do 19 hodiny. V dubnu a říjnu je hrad otevřen pouze do 18 hodiny a v ostatních měsících jen na požádání.

Závěr Spišský hrad

Spišský hrad je jedním z nejznámějších slovenských hradů. Až se ocitnete pod jeho hradbami, tak snadno pochopíte proč. Jenom málokterý hrad naplňuje romantické středověké představy jako tento. Velká část hradu je sice spíše zříceninou, ale to nic neubírá na jeho kráse a mohutnosti.

 

Diskuze ke článku

0/100