Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Klášter Plasy – Otevírací doba, prohlídka, akce

Klášter Plasy najdete ve stejnojmenné obci v Plzeňském kraji. Pozoruhodný cisterciácký klášter je v současnosti majetkem Národního památkového úřadu. Ačkoliv klášter potřebuje celkovou rekonstrukci, tak se pořád jedná o zajímavé místo k návštěvě.

Klášter Plasy a jeho dějiny

Klášter Plasy byl založen už roku 1144. Zakladatel kláštera byl kníže Vladislav II.. Po vypálení husitskými vojsky na začátku 15. století, byl v letech 1661 až 1785 barokně přestavěn.

Nádherná architektura klášteru Plasy

Za velkolepou přestavbou kláštera stál také mimo jiné věhlasný architekt Jan Blažej Santini-Aichel. Roku 1785 byl klášter císařem Josefem II. zrušen. V roce 1826 se pak stává rezidencí kancléře Metternicha a jeho rodiny.

Některé části klášteru už vypadají k světu

Významné osobnosti kláštera

Mezi výrazné osobnosti kláštera patří přední český architekt Jan Blažej Santini-Aichel, který do kláštera přichází v roce 1707, aby se spolupodílel na přestavbě celého areálu kláštera. Podle Santiniho projektu například vyrostla rozlehlá barokní budova konventu, která drží na více než pěti tisících dubových kůlech, které byly zapuštěny do bažinatého podloží.

Interiéry klášteru Plasy

Prohlídková trasa Klášter Plasy

Hlavní prohlídková trasa zavede návštěvníky do Santiniho nádherné budovy konventu, která pochází z dob vrcholného baroka. Dějiny kláštera jsou doprovázeny zajímavými informacemi o neobvyklém „vodním“ řešení základů budovy na více než pěti tisících dubových kůlech.

Dále vás průvodce zavede do velkolepé kapitulní síně a meditační kaple sv. Bernarda. Poté navštívíte nemocniční křídlo s expozicí lékáren, knihovní sál, pracovnu opata, čítárnu a zimní jídelnu. Prohlídka s výkladem trvá zhruba 55 minut.

Vstupní brána do klášteru Plasy

Barokní záchody

V rámci hlavní prohlídkové trasy uvidíte i jedinečné barokní záchody, které proplachovala nedaleká řeky Střela. Tyto barokní záchody byly rozděleny na prevéty a pisoáry. Zároveň byly opatřeny malým výklenkem na svíčku a odvodem pro zapáchající vzduch do komína. Při prohlídce se jimi mohou návštěvníci podívat do Královské štoly.

Schodiště v klášteru Plasy

Klášterní vězení

V přízemí konventu postavili mniši ponuré vězení, který bylo izolováno vždy dvojitými dveřmi od ostatních mnichů. Pro těžší provinilce byla ve vězeňské místnosti vyhloubena šachta  tří a půl metrů pod zem a obložena pískovcovými kvádry.

Vstupné a otevírací doba

Vstupné do kláštera stojí 100 Kč, respektive 70 korun. Vstupné na Hodinovou věž pak stojí 50, respektive 40 korun. Návštěvní doba kláštera je po celý rok natolik různorodá, že je jednodušší podívat se na otevírací dobu celého areálu na oficiální stránky kláštera.

Klášter Plasy závěr

Klášter Plasy je krásným místem na výlet. Velkou výhodou je navíc i krásné okolí, kde se dá dělat spousta dalších věcí. V samotném městečku Plasy se nachází také oblíbené přírodní koupaliště a rovněž malá ZOO. A samozřejmě nezapomeňte na místní pivovar. Plasům se jenom těžko odolává.

Diskuze ke článku

0/100