Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hrad Pernštejn – Pivovar, akce, otevírací doba

Hrad Pernštejn je gotický hrad, který najdete u osady Pernštejn v Jihomoravském kraji. Gotický hrad Pernštejn je jeden z nejzajímavějších a nejkrásnějších hradů na Moravě, kde se velmi často natáčejí romantické pohádky nebo historické filmy.

Z historie hradu

Hrad se začal stavět již ve 13. století, nicméně dokončen byl až v 16. století. Prvním pánem gotického hradu byl Štěpán z Medlova. Během 15. a 16. století byl k hradu přistavěn hradní palác.

Postupem času se ke gotickému stylu přidává renesanční styl a hrad se stává velkolepým renesančním obytným sídlem. Posledním potomkem rodu z Pernštejna byl Vratislav Eusebie, který padl v bitvě roku 1631 a bohatý moravský rod tak vymřel po meči.

Krásný pohled na hrad Pernštejn

Strohá, ale osobitá gotická stavba

Pernštejn je osobitý gotický hrad, který nadchne snad každého návštěvníka. Hrad má své kouzlo, které již dlouhé roky využívají čeští i zahraniční filmaři. Stačí připomenout, že se zde kupříkladu natáčel známý historický film Čachtická paní od slovenského režiséra Juraje Jakubiska či historický televizní seriál Borgiové.

Filmaře láká nejenom pozoruhodný exteriér, ale rovněž neotřelý interiér hradu. Velmi působivé jsou především hradní klenby. Téměř každá místnost v hradu má odlišnou klenbu, takže při prohlídce hradu můžete vidět sklípkové, křížové či valené klenby.

Fotogenický vysutý most na hradě Pernštejn

Prohlídkové trasy hradu Pernštejn

Hrad Pernštejn nabízí hned 4 prohlídkové okruhy, ale můj tip je základní okruh, ve kterém uvidíte ty nejdůležitější sály a komnaty hradu. Okruh s průvodcem trvá 80 minut. V rámci prohlídky prvního okruhu tak například spatříte strohou gotickou ložnici, starou kapli, rytířský sál, obrazárnu a útulný pokoj třicetileté války.

Slavnosti Pernštejnského panství

Nejzajímavější akcí pro veřejnost v areálu hradu jsou zřejmě Slavnosti Pernštejnského panství, které se odehrávají na začátku července. Hrad ve třech až čtyřech dnech oživí hrad Pernštejn draví šermíři, odvážní rytíři, zábavní kejklíři i komedianti, turnaj a prodejci stylového zboží i občerstvení. Bohatý program se koná převážně na prvním nádvoří hradu a u rybníka v obci Nedvědice.

Další panorama hradu Pernštějn

Vstupné a otevírací doba

Základní vstupné do hradu činí 190 Kč. Děti a senioři zaplatí 130 korun. Tento základní okruh se jmenuje od gotiky do 20. století a trvá 80 minut. Prohlídka bez průvodce pak stojí 50, respektive 40 korun. Hrad Pernštejn je přístupný široké veřejnosti od počátku dubna do konce října.

Závěr Pernštejn

Hrad Perneštejn je unikátní ukázkou středověkého stavitelství. Tak rozlehlých a majestátných hradů v naší zemi opravdu tolik nemáme. Za nás vás tedy návštěvu Perněštejnu můžeme jenom doporučit a věříme, že nebudete zklamáni. Kolem hradu vede také zajímavá naučná stezka a vůbec tady jsou nádherné procházky.

 

Diskuze ke článku

0/100