Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Smíchovské nádraží průvodce – Vše, co potřebujete vědět

Nádraží Praha-Smíchov najdete na adrese Nádraží 1. Smíchovské nádraží je jedno z nejdůležitějších a nejstarších pražských nádraží, které bylo postaveno už v roce 1869.

Smíchovské nádraží se představuje

Nádraží na Smíchově je velký komplex vlakového a autobusového nádraží, který je také napojen na stanici pražského metra Smíchovského nádraží linky B.

Smíchovské nádraží hlavní hala

Ospalá atmosféra nádraží v zimě

Před nádražní budovou, která byla postavena v 50letech minulého století, najdete autobusové a tramvajové zastávky. Autobusy ze Smíchovské nádraží jezdí zejména do oblasti Štěchovic, Zbraslavi a Mníšku pod Brdy.

Vlakové nádraží

Smíchovské vlakové nádraží nabízí přímé vlakové spoje ve směru na Písek a Plzeň Má však rovněž ještě oddělené nástupiště, které slouží pro železniční trať na pražský Zličín.

Normálně jsou na nádraží davy lidí

Jedná se o tzv. severní nástupiště. Železniční stanice Praha-Smíchov se skládá z osobního nádraží, společného nádraží a seřadiště.

Vlakové nádraží má celkem 13 dopravních kolejí a 4 nástupiště. Vedou zde železniční tratě číslo 122, 171 a 173.

Nádraží Smíchov má mnoho zajímavých zákoutí

Odbavovací hala vlakové nádraží

Odbavovaní hala vlakového nádraží je součástí funkcionalistické budovy z let 1953 až 1956. Hlavním ozdobným prvkem haly je velká budovatelská freska od českého malíře Richarda Wiesnera.

Hlavní podchod na jednotlivá nástupiště

Důležité nádraží pro Pražany i turisty

Smíchovské nádraží je pro místní velmi důležitou nástupní i přestupní stanicí pro zabezpečení dopravy do zaměstnání nebo za kulturou do centra Prahy. Trať využívají i turisté, kteří především o víkendech jezdí do oblasti Srbska, Černošic a Karlštejna.

Další trochu ospalá fotka z nástupiště

Smíchovské nádraží a jeho modernizace

Nádraží projde v nejbližších letech velkou a razantní proměnou. Správa železniční dopravní cesty společně s magistrátem města Praha plánují v nejbližší budoucnosti zásadní rekonstrukci celého nádraží.

Bude zde vybudován především nový víceúčelový dopravní terminál.

Celkový pohled

Nový víceúčelový terminál

Na nový víceúčelový terminál by se měla přesunout autobusová doprava z blízkého nádraží Na Knížecí. Přibude zde rovněž zbrusu nové parkoviště s kapacitou přibližně tisíc automobilů a tisíc velocipedů.

Soudobá funkcionalistická hala zůstane zcela zachována, bude však obohacena o novou moderní halu s restauracemi a obchody.

Služební budovy, které jsou již v havarijním stavu, budou kompletně předělány na administrativní centrum, kam přesune své sídlo státní instituce Správa železnic.

Žluté vlaky Regiojetu na nádraží Smíchov

První práce začnou v roce 2021

Celá velká rekonstrukce smíchovského nádraží vypukne v roce 2021. Zcela hotovo má pak být do roku 2025.

Smíchovské nádraží závěr

Smíchovské nádraží tak nějak patří k Praze. Možná přes něj cestuje denně a nenapadne se více rozhlédnout. Mnohá omšelá zákoutí tomu moc nenahrávají. Má však i svá krásná místa a budoucnost je před ním víceméně růžová – kdy zůstane zachováno to, co je historicky cenné, a přitom vznikne i spousta nového a pěkného.

Diskuze ke článku