
Schwarzenberská hrobka je situovaná zhruba kilometr od zámku v Třeboni. Nachází se v rozlehlém anglickém parku u rybníka Svět.
Krátká historie stavba
O monument se zasloužili zejména Jan Adolf II. Schwarzenberg se svou chotí kněžnou Eleonorou.
Od roku 1784 byli členové schwarzenberského rodu pohřbíváni v blízké hřbitovní kapli sv. Jiljí. Ta byla postupem času zaplněna a zcela nevyhovovala přísným hygienickým předpisům, takže zde už nebylo možné pohřbívat.
Místo pro koncerty i kulturní akce
Hrobka je přístupná široké veřejnosti. Interiér hrobky je decentně osvětlen svíčkami a celý objekt má velmi dobrou akustiku.
Kromě komentovaných prohlídek se zde rovněž konají různé koncerty duchovní a vážné hudby nebo jiné kulturní akce.
Novogotická hrobka
Projektem pietního místa byl pověřen Josef Schmidt a později stavitel F. D. Deworetzský, který se rovněž spolupodílel na přestavbě zámku Hluboká.
Hrobka byla postavena v novogotickém stylu a má tvar pravidelného šestiúhelníků. Uvnitř objektu najdete kapli, která je zasvěcená Božskému Vykupiteli.
Interiér kaple
Hned při vstupu dovnitř hrobky, musíte vystoupit nahoru po třinácti a dalších deseti velkých kamenných schodech. V útrobách kaple jsou už lavice, kam si můžete sednout a výklad průvodce vyslechnout vsedě. Prohlídka s průvodcem pak pokračuje v hrobce.
Zajímavosti stavby
Stavba hrobky probíhala v letech 1874 až 1877. Nad celou stavbou dohlížel knížecí stavitel Karel Kühnel.
Hned po dostavění kaple byl celý objekt vysvěcen pražským arcibiskupem kardinálem Bedřichem Schwarzenbergem. Zvláštností kaple je oltář, který je i v kryptě umístěn na jih a vyrobil ho český sochař Josef Pokorný.
Oltář je z bílého pískovce, sádry a istrijského mramoru. V hrobce najdete celkem dvacet 6 rakví s nabalzamovanými těly.
Smuteční telegramy
Uvnitř hrobky stojí za pozornost 3 desky, na kterých jsou vyryty texty kondolenčních telegramů, které Schwarzenberkům zaslal rakouský císař František Josef.
V hrobce pod kaplí je umístěn vzácný mramorový sarkofág, který vytvořil Alexander Trippel v roce 1789.
Každý z členů šlechtického rodu má poutavý životní příběh, který většinou končil nemocí. Schwarzenberkové totiž často odcházeli z tohoto světa na zápal plic, záškrt nebo nehodu.
Otevírací doby a vstupné
Otevírací doba hrobky je celoroční. V letní sezónu je hrobka otevřena od úterý do neděle od 9:00 do 16:30 hodiny. Základní vstupné do hrobky je 110 korun, přičemž děti zaplatí 60 korun. Děti do šesti let mají vstup zdarma.
Schwarzenberská hrobka závěrečné shrnutí
Schwarzenberská hrobka je velmi zajímavá a netradiční památka, která ukazuje velký význam tohoto šlechtického rodu. Seznámíte se s osobnostmi rodu a nahlédnete do naší moderní historie.
Hrobka je součástí krásného parku na březích rybníka Svět blízko malebného městečka Třeboně. Okolí je naprosto perfektní místo na procházky a trávení hezkého letního dne.