Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Průhonický park průvodce – Otvírací doba, vstupné, parkování

Průhonický park se může pochlubit okouzlující a pohádkovou přírodou, která je navíc dostupná pouze několik kilometrů od hranic hlavního města. Průhonický park má celkovou rozlohu 240 hektarů a nachází se v členitém údolí meandrující říčky Botič.

Do parku na romantickou procházku

Park je skvělým místem pro odpočinek i romantickou procházku pro zamilované páry. Do Průhonického parku si udělejte procházku koncem května, protože zde kvetou překrásné magnolie, azalky a rododendrony.

Magnolie, azalky a rododendrony všechno najdete v Průhonickém parku

V parku však nejsou nádherné pouze okrasné keře, ale rovněž i stromy. Celkem je v parku okolo 1.600 druhů domácích a cizokrajných dřevin, což je pozoruhodná a výjimečná sbírka, která si zaslouží naší pozornost i péči.

Park má své kouzlo na jaře i v zimě

Své čarovné kouzlo má park zejména na jaře, kdy zde kvete velké množství pestrobarevných rostlin. Své kouzlo má rovněž v zimních měsících, kdy je příroda pokryta bílou sněhovou přikrývkou a vodopády jsou tajemně zamrzlé.

Jezírka a romantická zákoutí parku

Vstup do parku je možný ze dvou stran. První vchod najdete u zámku, druhý vchod je pak ze silnice směrem na Dobřejovice, která dělí park na dvě části.

Cenná a unikátní sbírka šišek

Průhonický park je velmi významný z hlediska fauny a flóry. K Průhonickému parku patří totiž genofondové sbírky a dendrotéka, což je sbírka šišek. A právě místní sbírka šišek je ojedinělá, protože čítá neuvěřitelných 2659 položek, čímž se řadí mezi tři největší sbírky šišek na světě.

Průhonický park a jeho historie

Park byl založen v roce 1885. Může za to hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca, který se při zakládaní parku v Průhonicích inspiroval parkem v Čechách pod Kosířem.

Další rozkvetlý kout v Průhonickém parku

Při zřizování parku bylo využito původního lesa, který tvořil základní kostru novým výsadbám. K stávajícím stromům pak byly vysazovány především smrky a douglasky. Porosty dřevin se pak střídaly s lučními plochami a rybníky. Tyto nové rybníky pak výraznou měrou přispěly k lepším klimatickým podmínkám celého parku.

Co v parku můžete dělat?

Průhonický park je ideální pro osvěžující toulky, které vám zvednou náladu i fyzičku. V celém areálu se vám bude pohybovat velmi dobře, protože návštěvníkům zde slouží čtyřicet kilometrů skvěle upravených cest.

Průhonický park je nejhezčí na jaře, ale nezklame ani v ostatní roční doby

Jak se dostat k parku?

Cesta k zámku je dobře vyznačená a nemůžete ji přehlédnout, končí na placeném parkovišti před hlavní vstupní branou do parku. Přijedete-li autobusem městské hromadné dopravy na náměstí, k hlavnímu vchodu do parku je to zhruba 100 metrů. Ze železničního nádraží je to k parku asi 0,5 kilometru. Jako dobrý orientační bod slouží věž zámku, která je zdaleka viditelná a dovede vás k parku prakticky odkudkoliv.

Závěr a hodnocení Průhonického parku

Průhonický park je skvostem mezi českými parky. Skoro by se dalo říci, že je to taková malá rajská zahrada. Kompozice parku jsou opravdu nádherné a stojí za návštěvu. Nejvíc samozřejmě v době, kdy všechno kvete, ale své kouzlo má park v každé roční době. Za nás ho tedy můžeme jenom doporučit k návštěvě a doufáme, že si ho rozhodně nenecháte ujít. Na jižním okraji Prahy je Průhonický park snadno dosažitelný z mnoha míst v republice.

 

Diskuze ke článku

0/100