Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Pravčická brána nad Hřenskem – Fakta, parkování, mapa

Pravčickou brána je unikátní skalní útvar – největší pískovcová skalní brána Evropy.  najdete v Národním parku České Švýcarsko v severozápadních Čechách v okrese Děčín.

Pravčická brána se představuje

Pravčická brána je pozoruhodná přirozená skalní brána, která je jedna z největších přirozených skalních útvarů v Evropě. Rozměry brány berou dech. Je to krásný výtvor přírody, která nám dokazuje jak umí kouzlit a čarovat.

Zámeček Sokolí hnízdo hned vedle brány

Nejkrásnější útvar Českého Švýcarska

Pravčická brána je nejenom velká, ale také krásná. Je považována za suverénně nejpěknější přírodní útvar Národního parku České Švýcarsko. Pravčická brána se tak stala ikonickým symbolem celé oblasti, takže by bylo turistickým „hříchem“ tento přírodní klenot nenavštívit.

Sokolí hnízdo a Pravčická brána

Parametry Pravčické brány

Tuzemští i zahraniční turisté mohou obdivovat její přirozenou krásu a noblesu z okolních vyhlídek či posedět přímo pod tímto pískovcovým elegánem.

Rozpětí pískovcového oblouku u dna činí 26,5 metrů, výška otvoru je 16 metrů, šířka pak 7 až 8 metrů.

Minimální tloušťka stěny je 3 metry, přičemž vrcholová plošina brány měří 21 metrů nad jejím dnem.

V zámečku se můžete občerstvit po výstupu

Zámeček Sokolí hnízdo

Zámeček Sokolí hnízdo se nachází nedaleko Pravčické brány a neodmyslitelně k ní patří. Tahle výletní rezidence byla vybudována už v roce 1881.

Dříve zde stála prostá chatrč z dubové kůry, která dlouhé roky sloužila jako výčep. Sokolí hnízdo chatrč nahradilo a dlouhou dobu bylo využíváno k ubytovávání důležitých hostů zdejšího šlechtického rodu Clary-Aldringenů.

V současné době se v prvním poschodí nachází muzeum Českého Švýcarska. V suterénu pak byla zachována stylová dobová restaurace vyzdobená krásnými původními malbami. K Sokolímu hnízdu se dostanete po červené turistické stezce.

Informační cedule Pravčické brány

Tipy na výlety

Od místa vstupu k Pravčické bráně najdete několik upravených turistických stezek. Najdete zde i schodiště na jednotlivé vyhlídky, které se majestátně tyčí nad korunami vzrostlých stromů.

Z těchto úchvatných vyhlídek můžete pozorovat i fotit samotnou Pravčickou bránu či se dalekohledem dívat na čarovné pohledy do blízkého i vzdálenějšího okolí.

Za slunného počasí můžete například dohlédnout až na Děčínský Sněžník, což je pískovcová stolová hora, která měří 724 metrů nad mořem.

Pravčická brána v Českém Švýcarsku

Turistická cesta

Pokud byste prahli po delší relaxační procházce, tak mohu směle doporučit 6 kilometrovou cesta, která vede z Pravčické brány. Na této cestě jsou k vidění velmi působivé scenérie.

Turistická cesta vede až na Mezní Louku. Mezní Louka je v současné době rekreační osada. Vedou zde nejenom pěší turistické stezky, ale také cyklostezka 21, která vede od Hřenska po Vysokou Lípu.

Vyhlídka přímo pod Pravčickou branou

Pravčická brána mapa

Mapa k Pravčické bráně na serveru mapy.cz.

Pravčická brána závěr

Pravčická brána je zcela unikátní přírodní útvar, který nemá srovnání. Tak velkolepých míst v naší zemi moc není. Takových, které jsou celosvětově unikátní. Takových bychom si měli vážit, chránit je a s respektem by je měl navštívit úplně každý!

Diskuze ke článku