Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Pramen Labe – Mapa, cesta s dětmi

Pramen Labe se nachází na Labské louce na hřebenech Krkonoš, obklopený nádhernou přírodou národního parku. Konkrétně je to v okrese Trutnov v Královéhradeckém kraji.

Pramen Labe se představuje

Pramen české řeky Labe vyvěrá v Krkonoších, konkrétně na Labské louce, která leží v bezprostřední blízkosti státní hranice s Polskem.

Místem rovněž prochází tzv. Česká cesta, která téměř kopíruje celé hranice České republiky. U pramene Labe se taktéž nachází rozcestník turistických tras, které vás zavedou na zajímavá místa v Krkonoších.

Na hřebenech Krkonoš je nádherně

Historie pramene Labe

Důležitá zmínka k prameni Labe se váže k roku 1684. V tomto roce totiž pramen Labe vysvětil tehdejší královéhradecký biskup Jan z Talemberka.

Dalším významným datem pramene Labe byl rok 1968. V tomto roce byla zde totiž provedena úprava pramene Labe a nainstalována kovová tabule s erby významných českých a německých měst, kterými Labe protéká.

Tok Labe je dlouhý téměř 1.200 kilometrů a vlévá se do Severního moře.

Pramen Labe je křižovatkou cest

K pramenu Labe vede hned několik cest

Jak se k prameni dostanete?

Svou pouť k prameni můžete začít v Horních Mísečkách nedaleko Špindlerova Mlýna, kde je známé středisko zimních sportů.

Půjdete přes svah Medvědín a pak vystoupáte až k Vrbatově boudě, abyste se poté dali směrem k Pančavskému vodopádu, který je jedním z nejkrásnějších vodopádů Krkonoš.

Erby měst, kterými protéká Labe

Pamětní desky

U pramene Labe jsou k vidění 2 pamětní desky. První je věnována Jan Bucharovi, což byl velký propagátor české turistiky, druhá pak osmdesátému výročí organizované turistiky v naší zemi.

Majestátní Labská bouda

Pančavský vodopád

Pančavský vodopád leží zhruba 1 kilometr jižně od Labské boudy, na Pančavském potoce. Malá řeka Pančava zde stupňovitě překonává strmou stěnu Labského dolu, která je vysoká úctyhodných 248 metrů.

U vodopádu najdete tzv. Ambrožovu vyhlídku, což je magické místo, které dostalo název po jednom z hlavních průkopníků ochrany přírody v Krkonoších. Z Ambrožovo vyhlídky je krásný výhled na Labský důl, Labské jámy či Kozí hřbety.

Pančavský vodopád

Cesta po hraně Labských jam

Zajímavá cesta po hraně Labských jam je široké veřejnosti zpřístupněna pouze v letních měsících a na podzim.

V zimních měsících musíte využívat o něco výše položenou zimní trasu, která je situovaná v bezpečné vzdálenosti od velkých sněhových převisů a příkrých srázů. Po obou trasách se však spolehlivě dostanete k Labské boudě, odkud můžete dále jít až ke kýženému prameni Labe.

Detail pramenu Labe

Využít můžete i žlutou trasu, která se jmenuje Koňská cesta a která vede ke státní hranici s Polskem.

Pak můžete absolvovat prohlídku téměř 300 metrů hlubokých srázů Sněžných jam. Poté můžete jít na skalní výchoz Violík a pak znovu využít žlutou značenou trasu a opět se vrátit k prameni Labe.

Labská louka je oblíbeným cílem turistů

Informační tabule

Pramen Labe s dětmi

K pramenu se dá dojít i s dětmi. Nejlepší cesta je právě po žluté. Vyrazíte od Vrbatovi boudy, kam vás doveze autobus z Míseček. Pramen je vzdálen 3,2 a převýšení je tady poměrně mírné jenom kolem 70 metrů. Cesta je štěrková, dobře upravovaná a udržovaná, dá se tedy jet i s kočárkem.

Pramen Labe by měl vidět každý Čech

Pramen Labe mapa

Nejlepší mapu nabízí Mapy.cz od Seznamu. Otevřete si je přímo zde.

Pramen Labe závěr

To nejhezčí z Krkonoš, srdce národního parku. Přesně to nabízí pramen Labe. Je to krásné místo, symbolické, snad až magické. Je to místo, kam by se zkrátka měl alespoň jednou vydat každý Čech. Osobně to můžu jenom doporučit. Bude to krásný výlet, který si rozhodně užijete!

Diskuze ke článku