Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Rejvíz průvodce – Mechové jezírko, rašeliniště, restaurace

Rejvíz najdete ve Slezsku v malebném prostředí Jeseníků. Rejvíz je malá horská osada, obklopená nádhernou přírodou. Je to perla celých Jeseníků.

Rejvíz se představuje

Rejvíz je nejvýše položenou obcí ve Slezsku, která leží v nadmořské výšce 780 metrů nad mořem. Horská osada leží na náhorní planině mezi moravskými městy Jeseník a Zlaté Hory.

Rejvíz nabízí nádhernou přírodu Jeseníků

Lákavá výletní místa

K lákavým výletním cílům zde patří především penzion a restaurace, kde se můžete posadit na židle s krásnými vyřezávanými opěradly, které názorným způsobem zpodobňují zdejší starousedlíky.

Dále stojí za pozornost rozsáhlé rašeliniště s romantickým Mechovým jezírkem. Z osady je to jenom kousek po modré turistické trase.

Rejvíz je mimochodem nejvýše položenou zdejší obcí

Zdejší příroda je úchvatná

Nejkrásnější místo Jeseníků

O Rejvízu se opakovaně hovoří jako o nejkrásnějším a nejmalebnějším místě Jeseníků. Typickým znakem osady jsou pitoreskní roubené domky a chalupy, které  lemují hlavní silnice.

Magickým místem horské osady Rejvíz je místní penzión, který najdete hned na začátku obce. Původní majitel penzionu pan Brauner zde po sobě zanechal malé umělecké dílo, když do opěradel židlí vyřezal portréty svých častých zákazníků.

Desítky kilometrů cest všude okolo

Kostel Panny Marie

Další turistickou atrakcí osady je katolický kostel Panny Marie, který stojí kousek dál od centra osady.

Kostel byl postaven na samém začátku 19. století, takže je jen pár desítek let mladší než samotná osada, která se v minulosti proslavila díky těžbě místního dřeva a železných rud.

Udžované dřevěné chodníčky všude okolo

Cesta rašeliništěm k Mechovému jezírku

Pěší turisty zcela jistě zaujme tip na krátký výlet do okolí. U penzionu Rejvíz se dejte po stejnojmenné naučné stezce, která vede výlučně po lesních cestách a dřevěných chodníčcích.

Celá naučná stezka vede středem rozsáhlého rašeliniště. Po pohodlné stezce dojdete až k Mechovému jezírku.

Velké mechové jezírko

Pověsti o Rejvízu

Jedná stará pověst o Rejvízu vypráví, že podivuhodnou krajinou v okolí Rejvízu se neustále toulá přízrak pastýře Gilla. Jeho dřevěnou sochu si můžete na vlastní oči prohlédnout v penzionu Rejvíz.

Další pověst vypráví o tom, že v jezírku bylo potopené celé město. Když se u jezírka podíváte na jeho temnou hladinu, uvidíte tam věž potopeného města. Jeho obyvatelé podle pověsti vyhnali slovanské věrozvěsty Cyrila a Metoděje a Bůh je za trest na věčné časy uvrhl do močálu.

Rašeliniště jsou hned na okraji Rejvízu

Příroda v srdci Jeseníků

Další tipy na výlety

Dalším tipem na pohodový výlet v okolí Rejvízu může být procházka po náhorní planině, kde se můžete kochat pohledem na nekonečně rozlehlé louky a okolní lesy.

Dalším velmi oblíbeným cílem turistů je nedaleká rozhledna Zlatý chlum nebo ruina strážního hradu Koberštejn či Bublavý pramen.

Na Starém Rejvízu pak určitě navštivte Lurdskou jeskyni, která zde byla uměle vytvořena. Uvidíte zde oltářní obraz Panny Marie a malý kamenný oltářní stůl.

Na Rejvízu je krásně v létě...

... i v zimě

Rejvíz závěrečné shrnutí

Rejvíz je krásné místo. Jeho věhlas a sláva je naprosto oprávněná. Malá obec je centrem Jeseníků stejně jako třeba Kvilda na Šumavě. Okolní příroda není jenom nádherná, je opravdu úchvatná. Ze všech stran jsou destíky kilometrů turistických a cyklostezek. Procházka k Velkému mechovému jezírku je pak snad naprostá samozřejmost. Nenechte si to ujít!

Diskuze ke článku