Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Pirna průvodce městem a obchody (Kaufland, Volksbank, atd.)

Město Pirna najdete na mapě Německa v jeho východní části, konkrétně v německé spolkové zemi Sasko. Po dálnici E55 je to asi 20 kilometrů od českých hranic. Krásné historické město je situované u řeky Labe. V Pirně momentálně žije přes 38 000 obyvatel.

Historie města Pirna

Místo na břehu Labe bylo osídleno již před Kristem. V 6. století po Kristu sem přišli Slované, kteří město také pojmenovali.

Centrum města Pirna

Po dobytí oblasti východními Franky v 11. století vznikl na vrchu mohutný hrad a pod ním podhradí s honosným chrámem Panny Marie.

První písemné prameny o Pirně jsou z roku 1233. Od té doby je to rychle rostoucí město, které těžilo ze své skvělé polohy na řece Labi.

Pirna leží na řeci Labi kousek před Drážďanami

Památky města Pirna

V Pirně stojí za prohlídku hned několik historických pamětihodností, které byste rozhodně neměli minout. Zde jsou tři nejpěknější památky města.

Kostel Panny Marie

Kostel Panny Marie je hlavním kostelem Pirny. Jedná se o evangelický kostel, který byl postavený v 16. století a uvnitř se můžete těšit na bohatou síťovou klenbu. Zařízení chrámu je však většinou decentně barokní, zvláště za pozornost stojí nádherné barokní varhany. Pokud si budete prohlížet kostel zvenčí, tak se podívejte zejména na renesanční a barokní náhrobky.

Historické jádro je opravdu krásné

Náměstí v Pirně

Radnice se slunečními hodinami

Další top památkou Pirny je městská radnice, která pochází z renesanční doby. Současná podoba radnice je však už barokní. Oku lahodící je především barokní věž s hodinami, která byla vybudována v roce 1718.

Malebné uMalebné uličky s kavárnamiličky s kavárnami

Na bílé fasádě jsou k vidění sluneční hodiny a řada pěkných plastik. Renesanční znak města, který má podobu lva a hrušky, je umístěn na východním portálu.

Kostel sv. Jindřicha

Třetí památkou města Pirna, kterou rozhodně musíte vidět, je katolický kostel sv. Jindřicha. Tento chrám byl původně zřízen jako součást dominikánského kláštera.

Později byl chrám byl přestavěn na dvojlodní kostel s nízkou věží. Kostel dlouhé roky sloužil jako skladiště. Od roku 1952 byl katolickou církví postupně renovován, takže v současnosti již slouží pravidelným bohoslužbám a je otevřen veřejnosti.

Pohled na historickou Pirnu

Možnosti turistiky v okolí

Kousíček od Pirny se nachází romantický skalní svět labských pískovců, který určitě stojí za důkladné prozkoumání. Je to místo jako stvořené pro turistiku, protože v celé oblasti labských pískovců je zhruba 1.200 kilometrů dobře značených turistických cest.

Labské pískovce však nejsou rájem pouze pro turisty, ale také pro horolezce. Horolezci zde mají k dispozici 15 000 skalních stěn od jednoduchých až po extrémně obtížné.

Zasněžená Pirna v zimě je opravdu romantická

Pirna závěr

Pirna je krásné městečko, které má co nabídnout. Po dálnici je to z Česka opravdu jenom kousek. Nehledě na to, že tady často zastavují i výletní lodě z Česka. Do Pirny míří spousta Čechů a to hlavně za nákupy. Velmi oblíbený je především zdejší Kaufland. Snad jsme vás díky našemu článku inspirovali k tomu poznat alespoň kousek města.

 

Diskuze ke článku

0/100