Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Obora Žleby u zámku s bílými jeleny

Obora Žleby je situována jenom kousek Kutné Hory. Obora je součástí stejnojmenného barokního státního zámku.

Obora Žleby se představuje

Obora Žleby je známá svým ojedinělým chovem bílých jelenů. Obora má celkovou rozlohu 121 hektarů a přirozeným způsobem navazuje na rozsáhlý park barokního zámku Žleby.

Obora Žleby v okrese Kutná Hora

V oboře najdete nejenom krásně bílé jeleny, ale také pozoruhodnou expozicí dravců a sov. Dále jsou zde k vidění mufloni se statnými rohy, vodní ptáci a další lesní zvířata.

Je to opravdový přírodní ráj

Obora Žleby je domovem desítek druhů živočichů

Ukázková obora od roku 1998

Obora Žleby je situovaná v zámeckém parku zhruba deset minut chůze od zámku Žleby, který je v rukou státu. Ukázková obora spatřila světlo světa v roce 1998 za účelem prezentace chovaných bílých jelenů, kteří jsou ve volné přírodě vzácným úkazem.

Prvním bílým jelenem v oboře byl jelen Bořivoj. V současnosti je v oboře už zhruba 80 kusů bílé jelení zvěře. Při návštěvě obory můžete od prvního května do konce září spatřit stádo bílých jelenů při krmení ve vybraných dnech a to na vzdálenost patnácti metrů.

Zvířata můžete obdivovat z naprosté blízkosti

Obora je někdy vedena i jako mini ZOO

Expozice dravců a sov

V Oboře ve Žlebech můžete rovněž spatřit expozici dravců a sov. Vždy po krmení bílých jelenů následuje předvedení letu a výcviku dravých ptáků a sov. Draví ptáci létají při ukázkách v bezprostřední blízkosti návštěvníků. Ukázka je spojena s poutavým výkladem o přírodě a životě dravých ptáků.

Krásná veverka na stromě

Sova si stráží svůj kmen

Ukázky dravců a krmení bílých jelenů

Krmení bílých jelenů a ukázky dravců můžete vidět v měsících květen, červen, září a to vždy o sobotách, nedělích a státních svátcích.

Vše probíhá ve 12:00 nebo v 15:30 hodin. V července a srpnu pak krmení a ukázky dravců probíhají každý den kromě pondělí ve 12:00 a v 15:30 hodin.

Divoká prasata mají pěkně rozrytý výběh

Ostatní zvířata

Z dalších druhů zvěře je zde možné vidět divoká prasata, ladné srny, muflony, daňky a divoké krocany. Z vodního ptactva pak zde zahlédnete čápa bílého, volavku popelavou, kormorána velkého, nádhernou labuť velkou a husy polní a velké.

Srnky odpočívají v oboře Žleby

Program pro školy

V zimním období jezdí pracovníci obory za žáky do základních a mateřských škol, aby jim v rámci vyučování pověděli o zajímavém životě zvířat a záchranné stanici.

To je ale udivený výraz

V nabídce je k dispozici originální přednáškaSmysly zvířat„, při které se děti dozvědí, jaké instinkty, smysly a dovednosti zvířata v divoké přírodě používají.

Jednotlivé smysly a dovednosti jsou poutavým způsobem představeny ve spolupráci s ochočenými zvířaty záchranné stanice.

Majestátný orel, toho jenom tak někde nemají

Obora nabízí krásné přírodní zákoutí

Obora Žleby a školní výlety

Do Obory Žleby si rovněž koncem školního roku můžete naplánovat školní výlet. Program pro děti trvá zhruba dvě a půl hodiny a součástí programu je kupříkladu lukostřelecké vystoupení s možností zastřílet si z luku či ukázka dravců a sov nebo krmení bílých jelenů.

Voliéry jsou hlavně pro ptáky

Obora Žleby závěr

Obora Žleby je opravdu krásné místo. Společně se stejnojmenným zámkem si sem můžete udělat krásný rodinný výlet na celý den. Mě už nadchne máloco, ale tady je to opravdu jiná písnička. Tak krásných míst, kde se navíc něco dozvíte o přírodě opravdu zas tolik není. Nenechte si návštěvu obory Žleby za žádnou cenu ujít.

Návštěvnické centrum v oboře Žleby

Pohled na zámek Žleby v dálce

Diskuze ke článku