Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hlavní město Austrálie – Camberra (vysvětlení)

Jaké je hlavní město Austrálie? Jednoduchá otázka, která se ale mnohým lidem plete. Austrálie totiž patří mezi země, jehož hlavní město nepatří ani zdaleka k těm největším.

Největší a nejznámější Australská města jsou bezesporu Sydney a Melbourne. Pak tu máme další velké aglomerace jako Brisbane, Perth nebo Adelaide. Všechny tyto města mají leccos společného. Mají více než milion obyvatel, leží na pobřeží, jsou to ekonomická a kulturní centra.

Hlavní město Austrálie je ale vnitrozemská Camberra.

Představení Camberry

Camberra je oproti předchozím jmenovaným městům vlastně takový trpaslík. Přesto je to s téměř 381 488 obyvateli největší vnitrozemské město v Austrálii!

Canberra se nachází na jihovýchodě Austrálie ve vlastním malém „Teritoriu hlavního města Austrálie.” Její status je tak velmi podobný například Washingtonu DC. Camberra a její malé, ale hustě obydlené teritorium je pak obklopené Novým Jižním Walesem.

Proč je Camberra hlavní město Austrálie?

Jak už asi tušíte, výběr Camberry jako hlavního města Austrálie má spíše politické, než praktické důvody. V roce 1901 se australské kolonie sloučily do „Commonwealth of Australia,” jenže se nemohli dohodnout na výběru hlavního města. Logicky se nabízely hlavně Melbourne a Sydney.

Teprve v roce 1908 došlo ke kompromisu, který dostal jméno Canberra. V jazyce místních domorodců znamená Camberra „Místo setkávání.” Na začátku 20. století tak bylo postaveno úplně nové město doslova na zelené louce. Navíc dostalo i vlastní teritorium.

Historie Camberry

Výběr samotného jména proběhl v roce 1912 formou ankety, do které lidé poslali na 750 návrhů. Nakonec vyhrál 12. Dubna 1913 ten od Lady Denman, manželky guvernéra. Stavba města započala hned oficiálním ceremoniálu v roce 1913.

Na návrh města byla vypsána mezinárodní architektonická soutěž, ve které zvítězili návrhy chicagských architektů Waltera Burley Griffina a Marion Mahony Griffinové. Jejich návrh hodně využíval jednoduché geometrické vzory kruhy, šestiúhelníky a trojúhelníky. Na centru města je tento rukupis patrný dodnes. Moderní vzdušná architektura se spoustou zeleně. Díky tomu se městu také přezdívá přezdívku „bush capital.”

Konečně hlavní město

Projekt se potýkal s mnoha potíži, nezdary, zpožděními i nedorozuměními na obou stranách. Ke stěhování parlamentu tak došlo až v roce 1927. Od té doby funguje Camberra jako oficiální hlavní město.

V 30 letech kvůli ekonomické krizi musely být mnohé projekty odloženy a už nikdy nedošlo k jejich realizaci. Například šlo o různé katedrály a kostely. K největšímu nárůstu populace a tak i celého města došlo mezi lety 1955 – 1975. V roce 1988 byla otevřena nová a mnohem větší budova parlamentu na takzvaném Capital Hill.

Camberra dnes

Camberra je neustále se rozvíjející a rostoucí město. Oslavila už více než 100 let, takže se nemůže jako kdysi titulovat za nejmladší hlavní město na světě. Canberra je dnes sídlem Australské vlády, nejvyššího soudu i mnoha dalších vládních orgánů. Město je také centrem mnoha dalších sociálních a kulturních institucí důležitých po celou Austrálii jako je například Australská národní univerzita, Australské národní muzeum či Australská národní knihovna.

Mnohé z těchto míst můžete navštívit, což vám můžeme jenom doporučit.

Camberra hlavní město Austrálie

Cambera není typickou turistickou destinací, přesto vás její návštěva nezklame. Pevně věříme, že teď už si i díky našemu článku hlavní město Austrálie nikdy nespletete.

Diskuze ke článku

0/100