Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Stezky v korunách stromů, která je nejlepší?

Stezky v korunách stromů někomu připomínají jenom velkokapacitní rozhledny. A ona je v podstatě pravda. Je to prostě jenom moderní velká rozhledna. Obrovské dřevěné konstrukce šplhají nad korunami stromů. Davy lidí se hrnou.

Specifikem stezek jsou nejčastěji šroubovité přístupové cesty. Než vylezete nahoru, tak musíte celou stavbu mnohokrát obejít do kola a ujdete přitom třeba i několik kilometrů. Ideální způsob, jak dostat na procházku lesem někoho, kdo by jinak nešel.

Výhody a nevýhody stezek

Stezky v korunách stromů jsou zajímavou atrakcí, která ale není pro každého. Důležité je si uvědomit, že je to hlavně atrakce určená k obsloužení velkého počtu lidí najednou.

Výhody Nevýhody
Člověk pozná les z jiné perspektivy Ceny (mnohem dražší, než běžná rozhledna)
Hrací prvky Obvykle pod kopcem, výhled není úplně TOP
Nenásilná forma vzdělávání Ve špičce mnoho návštěvníků
Obvykle poměrně dlouhá procházka

Stezky v korunách stromů

Procházka lesem pro pecivály

Proč jsou stezky v korunách oblíbené? Jednoduše proto, že k nim obvykle dojedete autem, zaparkujete na velkokapacitním parkovišti. Díky nízkému sklonu není zdolání stezka a vyhlídkové věže nikterak náročné. Obvykle máte k dispozici i občerstvení a suvenýry. Můžete si říkat co chcete, ale pravda je, že stezky v korunách stromů jsou naprosto ideálním výletem pro pecivály.

Seznam stezek v korunách stromů

Stezek v korunách stromů je hned několik a rychle rostou další. Je skvělé, že stezky se zrodily ve středoevropském prostoru, takže většinu z těchto stezek máte doslova na dosah.

První stezka v korunách stromů

Národní park Bavorský les | http://www.baumwipfelpfad.bayern

První stezka v korunách vznikla v roce 2009. Byla otevřena na německé straně Šumavy u bavorského Neuschönau. Je to kousek od hranic a obcí Železná ruda nebo Strážné. Stezka je ve výšce 25 metrů, vyhlídková věž je pak vysoká 44 metrů. Celková délka trasy 1.300 metrů. Součástí je venkovní geologická a botanická expozice (mimo stezku). Věž má tvar vejce a zužuje se k vrcholu, geniální princip šroubovité cesty se sklonem maximálně 6% je ale zachovaný i tady.

Stezka v korunách stromů v Bavorsku

Stezka v korunách stromů Krkonoše

Krkonoše, Janské Lázné | http://www.stezkakrkonose.cz

Mladá Stezka v korunách stromů v Krkonoších otevřená teprve v půlce roku 2017. Byla teprve třetí v České republice. Poměrně rychle se stala vyhledávaným cílem. Délka cesty je 1.511 metrů a výška vyhlídkové věže 45,5 metru. Nachází se u Hoffmanovi boudy asi kilometr od centra Janských lázní a kolem vyrostl celý nový areál s ubytováním, lanovkou, restauracemi a 2 parkovišti. Moderní a krásná stezka nabízí 3 hrací koutky a spoustu zajímavých a poučných zastavení.

Chcete se dozvědět více? O Stezce v korunách stromů v Krkonoších máme samostatný článek.

Stezka v korunách stromů Krkonoše

Závěr

Stezek v korunách stromů je mnoho a rostou další. Je to dobře, protože je to zajímavá a poučná atrakce. Někomu nemusí vyhovovat, že se jedná o poměrně masovou zábavu, ale na druhou stranu, na kterou jinou „rozhlednu“ se dostanete i s kočárkem nebo na invalidním vozíku?

Diskuze ke článku