Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Nový lunární rok 2023 – Rok zajíce začíná 22. ledna 2023

Nový lunární rok, jinak znám rovněž jako Čínský nový rok, se oslavuje v asijských zemích i v početných asijských komunitách po celém světě. Pro číňany je to nejdůležitější svátek v roce.

Kromě Číny se tedy jedná především o země jako je Čína, Jižní Korea, Japonsko, Taiwan či Mongolsko. Velké oslavy se pořádají i ve velkoměstech po celém světě, kde žijí také početné asijské komunity. Dokonce v Praze!

Nový lunární rok zajíce 2023

Nový lunární rok započne v neděli 22. ledna 2023 a bude ve znamení zajíce, který má znak 兔. Někdy se králík označuje také jako králík.

Lunární rok 2022

Nový lunární rok započne v úterý 1. února 2022 a bude ve znamení tygra, který má znak 虎. Nebeský kmen bude žen 壬 a pozemská větev jin 寅. Bude to rok vodního tygra, který potrvá od 1. 2. 2022 do 21. 1. 2023. Předchozí rok vodního tygra panoval před 60 lety (5. 2. 1962 – 24. 1. 1963).

Lunární rok 2021

Lunární rok (2021) nastal 12. února 2021 a byl ve znamení buvola, který má znak 牛. Nebeský kmen bude sin 辛 a pozemská větev čchou 丑.

Datum oslav a nový lunární rok 2023

Datum oslav je pohyblivý a řídí se podle lunárního kalendáře. Každým rokem se oslavy pořádají v jiný den. Pokaždé je to však v době od konce ledna do konce února. Toto datum se pohybuje od 21. ledna do 20. února. Letos tedy oslavy připadají spíše na dřívější termín. Loni byly naopak oslavy spíše později.

Nový lunární rok se slaví opravdu bujaře a vesele

Rok králíka 2023 a jeho charakteristiky

Na co se připravit? Brzo prozradíme!

Rok 2021 (kovového bůvola) a jeho charakteristiky

Letošní rok bude patřit „kovovému buvolovi.“ Čínský horoskop totiž propojuje znamení se živly. Vše se střídá v cyklech dlouhých 60 let (ne náhodou zhruba odpovídající délce lidského života). Rok 2021 by měl být hodně o vzdělávání a sebezdokonalování. Měli bychom dobře pracovat, protože všichni ti, kdo nebudou líní budou se snažit.

Rok 2020 (zemské krysy) a jeho charakteristiky

V roce 2020 se Čínský nový rok slavil 25. ledna. Rok 2020 byl ve znamení krysy, což znamená, že by to měl být ideální rok pro budování nové pracovní kariéry. Nyní s odstupem času si můžeme říct, že změna kariéry u mnohých nastala trochu nedobrovolně.

Největší asijský svátek

Pro všechny obyvatele Asie je tento svátek největším a nejdůležitějším svátkem v roce. Oslavy Čínského nového roku jsou opravdu velkolepé a trvají vždycky patnáct dní.

Drak je známým symbolem

Zvyky a tradice

Po dobu celého svátku by se již nemělo uklízet. Asiaté věří, že kdybyste v novém roce začali uklízet, tak byste při uklízení mohli také smést si své štěstí, které v novém roce budete potřebovat. Neměli byste gruntovat ani vysávat či zametat nebo umývat svá okna. Důležité je také pozitivní nastavení mysli. Nehádat se, na nikoho neútočit.

Důležité je oblečení. Během oslav čínského nového roku se tradičně nosí hlavně červená a zlatá barva.

Uklízet před začátkem Nového lunárního roku

Veškerý úklid dělají Asiaté před začátkem Nového lunárního roku. Před Novým rokem je velmi podstatné, aby si Asiaté doma pořádně všechno uklidili.

Z jakého důvodu to dělají? Aby byla důkladně smetena veškerá smůla, která u vás zůstala v průběhu starého roku. Tuto sympatickou tradici považují Asiaté za velmi důležitou.

Na nový lunární rok se neuklízí

Hlavní barvou oslav je červená

Další významnou součástí oslav je všudepřítomná červená výzdoba. Červená barva je v Asii pokládána za šťastnou a příhodnou. V Číně se kupříkladu používají k výzdobě ulic červené stuhy nebo červené lampiony.

Dále jsou na ulicích k vidění obrázky se zvířetem pro daný rok. V příštím roce budou tedy Asiaté všude vidět krysu.

Součástí bohaté výzdoby jsou rovněž mísy s mandarinkami, které mají ještě lístky. Proč? Protože sladké mandarinky, které mají ještě listy, jsou plody štěstí a prosperity.

Jídlo na nový lunární rok

Během těchto svátků je také důležité pohoštění boha kuchyně. Mnoho čínských rodin má na stěně svého domova pověšený obraz nebo sošku tohoto bůžka, kterému je zvykem nabídnout chutný slavnostní oběd.

Tím se bůh přesvědčí o slušném a dobrém vychování rodiny a může pak tuto kladnou a pozitivní zprávu odnést přímo do nebe.

Mandarinky a pomeranče

Při oslavách Nového lunárního roku je důležité, co jíte a pijete. Některé potraviny jsou záměrně podávány proto, že symbolizují blahobyt a štěstí. Kromě příprav speciálních jídel jsou dětem podávány mandarinky a pomeranče, protože právě toto ovoce symbolizuje blahobyt a štěstí.

Závěr Nový lunární rok 2023

Nový lunární rok je pro východoasijské národy opravdu hodně důležitým svátkem. Pokud i vy plánujete cestu do těchto končin, třeba budete mít to štěstí spatřit bujaré oslavy na vlastní oči. Nabízí se to hlavně při lednové cestě do Thajska, kde si užijete teplo a ještě toto nezvyklé představení.

Diskuze ke článku