Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Ramadán 2022 – Co je to, kdy bude letos?

Ramadán je nejdůležitější měsíc v životě muslimů, neboť je mimořádným časem prohloubení víry, rozjímání a zbožnosti. Slaví se vždy v devátém měsíci islámského lunárního kalendáře. V tomto měsíci měl totiž prorok Mohamed první zjevení.

Ramadán patří do pěti pilířů islámu

Ramadán patří k základním prvkům islámu. Dále je to ještě víra, modlitba, almužna a pouť do Mekky. Nejdůležitějším prvkem Ramadánu je modlitba v úzkém rodinném kruhu.

Muž se modlí během ramadánu

Kdy se Ramadán koná?

Ramadán se opírá o islámský lunární kalendář, takže jeho datum je každým rokem jiné.

Letošní aktuální ramadán se koná od večera 2. dubna do večera 2. května 2022.

V roce 2021 se Ramadán slavil od 13. dubna do 12. května. Svátek trvá zhruba 30 dnů a končí oslavami Íd al-fitr, což je veselý svátek, který přerušuje období půstu.

Ramadán je jedním ze základních pilířů Islámu

Jak muslimové dodržují Ramadán v praxi?

Různé muslimské země oslavují posvátný měsíc rozličnými způsoby, nicméně všude platí půst od úsvitu do soumraku.

V tomto čase vykonávají muslimové pravidelné modlitby a více podporují ekonomicky slabé lidi ve své společnosti.

Ve většině městech se ruch a shon města zpomalí a praktikující muslimové si najdou více času na četbu koránu, kompletaci, sebereflexi a růst ducha.

Během Ramadánu se musí držet půst

Jak se v době Ramadánu v muslimské zemi chovat?

Ramadán je určitě pozoruhodným obdobím bez ohledu na vaši víru či náboženství. Půst však muslimové po lidech jiné než muslimské víry nevyžadují, ale vyzkoušet ho klidně můžete.

Každopádně však buďte maximálně ohleduplní k těm, kteří půst praktikují, a během dne nekonzumujte jídlo, nepijte a nekuřte na veřejnosti.

Restaurace však v muslimských zemích zavřené nejsou, jsou v provozu jako obvykle, pouze výlohy restaurací jsou zastřené diskrétními zástěnami.

Ramadán je čas rozjímání

Ramadán 2022

V roce 2022 bude platit ramadán od neděle 3. dubna do pondělí 2. května.

Probíhají během Ramadánu nějaké další akce?

Každá muslimská země má svá specifika, ale v těch bohatších muslimských zemích jsou ulice a nákupní centra větších měst načančané výzdobou a světly.

Obchodní centra velmi často prodlužují svou otevírací dobu, takže nákupy jsou v tomto měsíci docela podobné těm našim před vánočními svátky.

Mešity jsou přirozeným centrem dění

Co je iftar a suhúr?

Na závěr vysvětlení dvou důležitých arabských slov.

  • Iftar je rodinná hostina po západu slunce, když je půst přerušen a muslimové si mohou užít čas chutného jídla a družné společnosti. Během večerní hostiny uvidíte na stolech zejména pokrmy s rýží a jehněčím masem, které dávají dostatek živin a energie po dlouhém dni půstu.
  • Suhúr je pak hostina před východem slunce. Při této ranní hostině se většinou konzumuje ovoce, smetanové jogurty, slazené obiloviny nebo pudinky.

Ramadán 2022 závěr

Ramadán je zvláštní čas. Je to především slavnostní čas. Rozhodně se ani v tomto období nebojte navštívit muslimskou zemi jako je například Egypt nebo Spojené arabské emiráty. Stačí trochu respektu k místním tradicím a možná si dovolenou užijete ještě více, než kdy jindy.

Diskuze ke článku