Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Medvědí soutěska v Rakousku – Mapa, trasa, zájezd

Medvědí soutěsku (Bärenschützklamm) najdete na mapě Rakouska ve spolkové zemi Štýrsko nedaleko města Graz. Medvědí soutěska je obklopena překrásnou krajinou rakouského národního parku Gesäuse, který je nejmladším rakouským národním parkem.

Impozantní skalnatá rokle

Medvědí soutěska je působivá a velkolepá skalnatá rokle, jejíž hrubý a přírodní půvab umocňuje dravý tok říčky Mixnitz. Ta vytváří na několika místech sérii skvostných vodopádů, padajících s divokým hučením a šuměním střemhlav dolů skrze soutěsku. Toto neobyčejné přírodní místo bylo v roce 1978 prohlášeno za chráněnou přírodní památku.

Vstup do Medvědí soutěsky.

Medvědí soutěska s její název

Název Medvědí soutěska je velmi atraktivní, nicméně původ názvu Medvědí soutěsky není úplně zřejmý. V němčině se soutěska jmenuje „Bärenschützklamm.” Podle některých odborníků nemá název pranic společného s medvědy a je překroucením původního slovanského výrazu.

Podle jiných odborníků se však jméno soutěsky zrodilo na základě archeologických nálezů kosterních ostatků medvěda, který se zde v minulosti obyčejně hojně vyskytoval.

Trasa je místy trochu náročnější.

Atraktivní trasy a výstupy

V současné době můžete absolvovat skrze Medvědí soutěsku zcela ojedinělý výstup, a to díky skvělému komplexu postavených cest a cestiček. Soutěska je turistům přístupná prostřednictvím velkého množství dřevěných můstků, lávek a žebříků. Ty jsou obklopeny vysokým zábradlím, takže cesta skrze soutěsku je naprosto bezpečná. Po cestě navíc narazíte na několik odpočívadel.

Příroda je tady doslova na dosah.

3 hodiny nenáročného výstupu

Celý výstup zvládnete zhruba za 3 hodiny. Jedná se o 1.300 metrů dlouhý výstup, na který není potřeba dlouze trénovat. Na konci celého výšlapu vás pak čeká příjemné překvapení v podobě sympatické malé hospůdky, ve které můžete doplnit potřebné tekutiny, které jste po cestě nahoru vypotili.

Počasí a provozní doba

Provozní doba Medvědí soutěsky je od 1.května do 31. října, takže hodně záleží, jestli na Medvědí soutěsku pojedete na konci jara či v létě nebo na začátku podzimu. Celý výšlap se však odehrává v lese v těsné blízkosti vodopádů, takže vždycky je dobré si kromě kvalitní obuvi vzít se sebou mikinu, bundu nebo pláštěnku.

Občas se tu člověku až zamotá hlava.

Parkování

Zaparkovat svůj vůz můžete v městečku Mixnitz, které je zhruba 30 km severo-západně od Grazu. Městečko Mixnitz slouží jako začátek cesty k soutěsce, která je od parkoviště vzdálená něco málo přes 1 km.

Medvědí soutěska je perla Rakouska.

Mixnitz se nachází prakticky na dálnici S35 (v údolí řeky Mur). Celá oblast je velmi dobře dopravně přístupná. Pro mnoho lidí jedoucí na jih (například v létě k moři) to vlastně může být docela vítaná zastávka. Vzdálenost Praha – Mixnitz je jinak 485 km, tedy nějakých 4:47 h jízdy.

Zasloužená odměna čeká v hospůdce na konci cesty.

Ceny vstupného

Nachystejte peníze na zaplacení vstupného, které do soutěsky pro dospělou osobu činí 3,5 € a můžete vyrazit. Pro úplnost je ještě potřeba dodat, že mládež od šesti do šestnácti let zaplatí 2,6 €. Rozhodně to stojí za to.

Závěr o Medvědí soutěsce

Medvědí soutěska patří k těm nejhezčím v Rakousku. Také je velmi oblíbená. Trasa to není úplně lehká, ale zvládnou ji i menší děti a netrénovaní turisté. Nám nezbývá nic jiného, než vám návštěvu jednoznačně doporučit.

Diskuze ke článku

0/100