Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Marsa Alam v Egyptě – Kompletní průvodce před dovolenou

Marsa Alam je oblíbené letovisko v Egyptě. Nachází se na jihovýchodě země na pobřeží Rudého moře. Jedná se o populární turistické místo, kde se setkává nehostinná Arabská poušť s přívětivým Rudým mořem.

Marsa Alam aneb rybářská vesnice

Rybářská vesnice Marsa Alam je velmi známým a vyhledávaným přímořským letoviskem. Za svůj rychlý rozmach vděčí zejména letišti, které je v provozu od roku 2003.

Velmi pestrý a rozmanitý je zde podmořský život, který láká k potápění. Marsa Alam nabízí čirou a průzračnou vodu velmi teplého Rudého moře a dlouhé písečné pláže, které nejsou ve srovnání s jinými egyptskými letovisky příliš přeplněné.

Exotické město Marsa Alam

Popis letoviska

Marsa Alam je malé, ale především poklidné letovisko. Ve městě žije okolo 10 000 obyvatel, které se živí především rybolovem, chovem ovcí a turistickým ruchem.

Město je poměrně nové, takže nemá za sebou téměř žádnou historii. Jedná se spíše o jednu velmi dlouhou ulici s lokálními trhy s potravinami, pár restauracemi a žádným centrem. V okolí letoviska se však nenachází nic jiného než nehostinná poušť a přívětivé moře.

Krásné zátoky lákají k lenošení a potápění

Hotely v Marsa Alam

Většina místních hotelů je situovaných u nádherného Rudého moře. Hotely jsou na vysoké až špičkové úrovní a většina poskytuje pro své klienty veškeré zázemí.

Najdete zde obchody, bary, kavárny, restaurace, doplňkové služby a bazény s průzračnou a sladkovodní vodou. V současné době se můžete ubytovat například v hotelech Sol Y Mar, Iberotel Coraya Beach Resort, Wadi Lahami nebo Bedouin Valley.

Letiště Marsa Alam

Mezinárodní letiště Marsa Alam najdete v jihovýchodní části Egypta při pobřeží Rudého moře. Letiště, které bylo otevřené v roce 2003, slouží téměř výlučně k dovolenkovým letům z Evropy.

Terminál letiště je malý, ale přesto čistý a přehledný. Letiště je od letoviska situované směrem na sever a od letoviska je vzdálené 68,5 kilometrů.

V Marse je mnoho moderních hotelů

Do pouště i pod hladinu moře

Nedaleko od Marsa Alam se nachází potápěči vyhledávaný nádherný útes Elphinstone, který se zamilovali milovníci stěnových ponorů. Objevíte tu pestré a rozmanité druhy podvodní fauny – skaláry, barakudy nebo murény.

Při potápění také narazíte na vodní želvy nebo žraloka lagunového či na kladivouna obecného. Je to takový malý ráj potápěčského světa. Další lákavé podmořské lokality, které zde můžete navštívit jsou Daedalus Reef, Dolphin House, Fury Shoals nebo Zabargat.

Takový relax máme my v Evropě rádi

Zaslíbená oblast pro surfaře

Marsa Alam je také zaslíbenou oblastí pro surfaře, kteří zde oceňují poměrně častý silný vítr, což je pro tento sport žádoucí a důležité.

Jeden z mnoha zdejších hotelových komplexů

Okolí Marsa Alam

Okolí Marsy skýtá celou řadu zajímavých lokalit, které mohou nadchnout především milovníky tajuplné pouště nebo nadšence do potápění do mořských hlubin.

Okolí Marsa Alamu je z turistického hlediska atraktivní a zajímavé. Celá oblast je situovaná na poušti, která je turisticky nepolíbená a navíc je obklopená krásným horským masívem. Kousíček od letoviska Marsa Alam se nacházejí zajímavé skalní kresby, která pocházejí až z dávných dob, kdy nad Egyptem vládli mocní faraoni. Na skalách jsou kupříkladu vyryty dramatické lovecké výjevy a africká fauna.

Šnorchlování a potápění je jednou z největších zdejších atrakcí

Teplé vody Rudého moře lákají všechny na nádhernou podívanou

Organizované výlety

Pokud chcete poznat alespoň malé procento nádhery, kterou tajuplná poušť nabízí, vydejte se na organizovaný výlet, který můžete podniknout buď na osvědčených velbloudech, v džípu nebo na koni.

Jižně od Marsa Alamu narazíte rovněž na pozoruhodný přírodní park Wadi El Gemal, který je jeden z nejpůsobivějších přírodních parků v Egyptě, v němž je možné na vlastní oči uvidět velké množství různých exotických druhů zvířat a rostlin.

Nedaleko přírodního parku Wadi El Gamal se taktéž nacházejí smaragdové doly královny Kleopatry, kde se do dnešních dnů dochovaly některé pozůstatky ve formě chrámových rozvalin a důlních šachet.

Rybiček je tu opravdu nepočítaně

Port Ghalib

Port Ghalib je od letoviska Marsa Alam vzdálen 66 kilometrů. Jedná se o uměle vybudované egyptské město s menší promenádou, kde se dá večer pohodlně korzovat. K venkovnímu posezení láká několik příjemných restaurací a kaváren. Ty často nabízejí místní tradiční horký nápoj salep i skvělé čerstvé džusy. V místních kavárnách si také můžete zakouřit vodní dýmku a oddat se tak příjemnému nicnedělání. Několik dní v týdnu je zde rovněž otevřena místní diskotéka.

Jaké všechny poklady asi skrývají hlubiny

Korálový útes Abú Dabbab

Z letoviska Marsa Alam se můžete dostat k jedinečnému korálovému útesu Abú Dabbab, který se skládá ze tří korálových stěn, které vyrůstají z mořského dna.

Krásný pohled na moře

Pokud je chcete spatřit z blízka, Abu Dabbab je na to ideální místo. Navíc zde uvidíte mořské želvy a spoustu druhů ryb. Pod mořskou hladinou toho uvidíte opravdu hodně. Prý sem dokonce tu a tam zavítá dugong, což je vzácný a mohutný mořský tvor, kterému se lidově říká mořská kráva nebo mořské prase.

Berenice

Dalším místem, které není od letoviska Marsa Alam příliš vzdálené, je starověký přístav Berenice. Tento starověký přístav byl založen už v roce 275 před Kristem a ve své době to byl jeden z nejdůležitějších přístavů v Rudém moři. Ze starověké doby se zde zachovaly ruiny chrámu Serapis. V současné době je zde archeologické naleziště.

Tady je radost se vykoupat

Marsa Alam závěr

Marsa Alam je krásné místo, velmi civilizované a přitom oblepené panenskou přírodou. Podle mě je to nejlepší místo v Egyptě, kde strávit dovolenou. Špičkové služby, mezinárodní letiště hned vedle a přitom ten klid a nádherná příroda. Tady je místo, kde končí civilizace a dál už je jenom poušť a voda.

Není se čemu divit, že klidné a bezpečné Marsa Alam láká, čím dál více turistů a to i na úkor oblíbených egyptských středisek jako je Hurgháda nebo Dahab.

Vybrali jsme pro vás nejlepší hotely v Marsa Alam

Hotel Hodnocení hostů (0-10)
El Malikia Abu Dabbab Resort (ex. Sol Y Mar Abu D… 8,2
Brayka Bay Resort 8,8
Aurora Oriental Bay 8,2
Royal Brayka Resort (ex. Zee Brayka Beach) 8,4
Pensee Beach Resort (ex. Pensee Royal Garden) 7,6
Hotelux Oriental Coast (ex Sentido Oriental Dream) 8,8
Hilton Marsa Alam Nubian Resort 9
Three Corners Sea Beach Resort 8,4
Three Corners Happy Life 8,4
Jaz Grand Marsa (ex Grand Resta) 8,6
Club Calimera Akassia Swiss Resort 8,8
Utopia Beach Club 8,6
Pickalbatros Albatros Sea World  9,2
Elphistone Resort  8
Fantazia Resort 9
Radisson Blu Resort El Quseir 8,6
Novotel Marsa Alam 8,4
Club Calimera Habiba Beach 7,4
Gorgonia Beach Resort  8,8
Blue Reef Resort by Gorgonia 8
Three Corners Fayrouz Plaza Beach 9
Lazuli Resort 8,5
Sunrise Marina Resort Port Ghalib 9

Diskuze ke článku