Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Brno dolní nádraží – Mapy, výluka a aktuální informace

Dolní nádraží najdete jižně od centra města za autobusovým terminálem Brno Zvonařka. Dolní nádraží funguje převážně pro nákladní dopravu a je pojistkou v případě, že na Hlavním brněnském nádraží probíhají opravy.

Krátká historie Dolního nádraží

Dolní nádraží je druhé nejstarší železniční brněnské nádraží. Vzniklo v roce 1856 a na konci 19. století zažilo svou největší slávu.

Dolní nádraží postavila v té době soukromá společnost Brněnsko-rosické dráhy, která nádraží určitou dobu provozovala.

Brno dolní nádraží celkový pohled

Obnova Dolního nádraží

Dolní nádraží bylo dlouho dobu zcela nefunkční a sloužilo pouze pro nákladní dopravu. Svoji novou epochu prodělalo nádraží v roce 2013, kdy zde v létě zastavovaly mezinárodní rychlíky a expresy. Ty sem byly odkloněny od hlavního vlakového koridoru z důvodu velké opravy železničního viaduktu na ulice Křenové.

Vlaky v Brně

Současnost

Další velká epocha proběhla od 9. prosince roku 2018 do 14. prosince roku 2019. V té době se sem přesunula velká část železniční dopravy. Zastavovaly tady mezinárodní i dálkové rychlíky a dále pak všechny osobní vlaky ve směru na Břeclav a Tišnov.

Regiojet staví na zastávce Brno dolní nádraží

Nová čekárna a toalety Brno dolní nádraží

V roce 2019 zde byla postavena nová čekárna s toalety. O propojení s Hlavním vlakovým nádražím se pak staral autobus číslo 61, který v pravidelných intervalech jezdil mezi Dolním nádražím a Hlavním brněnským nádražím. Nedaleko od Dolního nádraží je rovněž velké placené parkoviště pro auta.

Pohled na nově opravené nástupiště

Brno dolní nádraží a budoucnost

Z Dolního nádraží má v nejbližších letech vyrůst zcela nový moderní dopravní uzel Brna a Jihomoravského kraje.

Hlavní budova nádraží

Zastupitelé Brna a Jihomoravského kraje nakonec podpořili variantu s nádražím u řeky, což je lokalita, na které stojí právě Dolní nádraží. Bezprostřední okolí Dolního nádraží se má rovněž výrazným způsobem proměnit, což znamená, že zde vznikne zcela nová městská čtvrt pro 10 až 15 tisíc obyvatel. Tato čtvrť se bude jmenovat Trnitá a vznikne především u nábřeží řeky Svratky.

Jak bude nový dopravní uzel vypadat?

Nové vlakové nádraží v Brně bude stát na místě, kde se v současné době nachází Dolní nádraží. V praxi to bude znamenat, že se posune zhruba o osm set metrů od současného Hlavního vlakového nádraží.

Další zajímavý pohled na nástupiště

Stanice bude celkem sedm metrů nad zemí a prostor před nádražím bude dvojnásobný než ten dosavadní. Konkrétní podoba nového nádraží samozřejmě není známá, protože nejdříve se musí vypsat veřejná soutěž, z které pak vzejde konečný vítězný návrh.

Brno dolní nádraží závěr

Brno dolní nádraží bylo původně zamýšlené jenom jako pouhé provizórium. Ukázalo, že je ale průchodné, aby tady stálo nové hlavní nádraží pro celé Brno, což je opravdu hodně zajímavý závěr nejenom pro všechny Brňáky. I dnes je možné vidět, jak rychlou proměnou nádraží prošlo a komfort pro cestující tady poroste ještě mnohem více.

Diskuze ke článku