Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Lanovka na Lomnický štít – Průvodce a epické fotky

Visutá lanovka na Lomnický štít vede z údolní stanice Tatranské Lomnice na Lomnický štít.

Stanice lanovky se nachází na úpatí Lomnického štítu, odkud se dá s doprovodem zkušeného horského vůdce pokračovat až k samotnému vrcholu hory, která se nachází ve výšce 2 625 metrů nad mořem.

Historie lanovky

Visutá lanová dráha Tatranská Lomnica-Lomnický štít byla od samého počátku zamýšlená jako dvojúseková, protože její délka přes šest kilometrů byla pro tehdejší dobu příliš náročnou stavbou.

Krásy Vysokých Tater

Stanice lanovky na Lomnický štít

Lanovka byla rozdělena do 2 úseků, přičemž první úsek byl Tatranská Lomnica-Skalnaté pleso a druhý Skalnaté pleso-Lomnický štít. Druhý úsek ze Skalnatého Plesa byl naplánován pro samostatnou kyvadlově jezdící kabinu.

Stavba proběhla ve 30-letech minulého století. Později pak došlo k mnohým generálním rekonstrukcím a opravám, přičemž poslední velká rekonstrukce skončila v roce 1989.

Mezistanice na Skalnaté pleso

Současné technické parametry lanovky

V současné době dopravuje návštěvníky z Tatranské Lomnice do stanice Štart čtyřmístná kabinová lanovka. Pak se přestupuje na Skalnatém plese, odkud vás dopraví patnáctimístná kabinka, která na celém úseku překonává 1 868 metrů při převýšení 864 metrů.

Za jednu hodinu zde lanovka odbaví 50 cestujících. Poslední úsek lanovky má na starosti speciální visutá červená lanovka, která na svém úseku překonává 855 metrů převýšení a celková jízda trvá osm a půl minuty. Tahle unikátní červená lanovka je pro 14 osob.

Počasí se tady mění opravdu rychle

Lanovka na Lomnický štít je úžasná atrakce

Lomnický štít

Lomnický štít je situován na Lomnickém hřebeni a je druhou nejvyšší horou Vysokých Tater. Na vrchol Lomnického štítu nevede žádná turistická cesta, nicméně pěší výstup na vrchol je možný s průvodcem, kterého je potřeba si dopředu objednat.

Na samotném vrcholu se nachází meteorologická stanice, která je nejvýše položenou meteorologickou stanicí na Slovensku. Na konečné stanici lanové dráhy pak najdete televizní stanici, která zde stojí od roku 1957.

Výhled je tady opravdu luxusní

Z Lomnického štítu je nádherný výhled na Malou a Velkou Studenou dolinu, což je údolí, kterým prochází modře značená turistická stezka.

Tip na závěr – noc v oblacích

Na úplný závěr doporučuji prožít neobyčejnou noc na Lomnickém štítu, kterou můžete strávit v nejvýše položeném apartmánu ve střední Evropě. Zažijete tak jedinečný spánek ve výšce 2 634 metrů mezi nádhernými vrcholy Vysokých Tater s krásnou noční oblohou těsně nad hlavou.

V nabídce jsou útulné pokoje pro 2 nebo 5 osob. Oba pokoje jsou vybavené masivním dřevěným nábytkem a z oken uvidíte nádherné výhledy na Oravskou přehradu nebo Pyšný štít.

Cesta lanovkou nahoru

Lanovka Lomnický štít závěr

Lanovka na Lomnický štít je ikonickou stavbou, která zpřístupňuje druhou nejvyšší horu Tater každému. Je to opravdu unikátní stavba a nádherné místo. Není to levný výlet, ale stojí to za to. Tady opravdu nasajete tu pravou atmosféru Tater a podíváte se až za hranice velehor. Za náš jednoznačně doporučujeme!

Fotogalerie

Vrchol Lomnického štítu s meteorologickou stanicí

Drsná krása hor

Vyhlídková plošina na vrcholu

Lanovka na Lomnický štít a vrcholová pozorovatelna

Lomnický štít v zimě

Diskuze ke článku