
Česká republika je rájem hub a houbařů. V tomto článku vám prozradíme, které houby u nás rostou podle sezóny a které oblasti u nás jsou pro houby zemí zaslíbenou.
Výskyt hub podle sezóny
Jaro
Na jaře se v našich lesích objevují nejprve smržové houby. Později se k těmto houbám přidává čirůvka májová, což je zvláště lahodná houba.
Léto
Na začátku léta můžete u nás narazit na klouzky, holubinky, žampiony, bedly a lišky. Všechny zmiňované druhy rostou v našich lesích a loukách poměrně dlouho, takže narazíte na ně i v září nebo v říjnu.
Podzim
Podzim je vrcholem houbařského roku, takže v tomto ročním období roste nejvíce hub. Mezi nejčastější podzimní houby, které v Česku rostou, jsou václavky a křemenáče.
Zima
Mnoho lidí si myslí, že houby v zimě nerostou. Opak je pravdou. V zimních měsících můžete naopak v našich lesích najít velmi zajímavé a zdravé druhy hub. Jedná se o hlívu ústřičnou, penízovku sametonohou a Jidášovo ucho.
Zvláště hlíva ústřičná stojí za pozornost, neboť je velmi zdravá. Tato houba pozitivně ovlivňuje hladinu cholesterolu v krvi, zvyšuje odolnost proti různým infekcím a zvyšuje tvorbu červených krvinek.
Kde na houby na Moravě?
Houbařské ráje na Moravě jsou především lokality kolem Bukovinky, Babic nad Svitavou nebo u Ostrovu u Macochy.
Velmi plodný na houby je rovněž Ždánický les mezi Bučovicemi a Kyjovem nebo okolí obce Šumná blízko malebného Vranova nad Dyjí.
Dalším houbařským edenem jsou na Moravě Beskydy, kde rostou lišky, kozáky, koloděje a hřiby smrkové. Narazit na ně můžete například v okolí přehrady Šance či v okolí Bumbálky nebo v Podolánkách.
V Jeseníkách jsou na houby bohaté lesy kolem lesního hřbitova Rudohoří či v okolí Lázní Jeseník nebo v lese Šumná nedaleko Bělé pod Pradědem.
Kde na houby v Čechách?
K houbařským rájům Česka patří především pohoří Šumava, kde najdete hřibovité houby, ryzce a lišky.
V lokalitách, kde rostou břízy, můžete narazit na křemenáče, který se náramně hodí do smaženic, gulášů a houbových omáček. Hodně hub roste také v okolí Horské Kvildy nebo v lesích v okolí Špičáku u Železné Rudy či v lesích kolem Lipna nad Vltavou.
Volarské lesy jsou plné lišek, které se velmi dobře hodí na grilování či na smažení na oleji.
V jižních Čechách jsou houbařské ráje zejména ve Slepičích horách, kde prim hrají hříbky a lišky.
Horkým houbařským tipem jsou rovněž lesy v okolí Vlkova u Drahotěšic, kde se dobře daří holubinkám, které jsou skvělé, když se naloží do octu.
Bohaté na houby jsou taktéž hráze jihočeských rybníků na Třeboňsku a Vodňansku.
Kam na houby 2024 závěr
Rádi jsme vám dali několik zajímavým tipů kam na houby na mnoha místech po naší zemi, kde zaručeně víme, že houby rostou. A i když jich zrovna najdete jen málo, protože zrovna bude špatné počasí nebo je někdo vysbírá před vámi – tak vás tyto místa nezklamou. Užijete si nádhenré české a moravské lesy a prožijete krásný den venku.