Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jezero Milada u Ustí nad Labem – Akce, kompletní průvodce

Rekreační jezero Milada se nachází blízko krajského města Ústí nad Labem. Bývalá těžební oblast se změnila k nepoznání, protože prošla důkladnou rekultivací a turisty láká zejména velkým jezerem, které obdrželo své jméno po bývalém hlubinném dole.

Jezero Milada se představuje

Jezero Milada je novým turistickým magnetem, který může přilákat velké množství turistů. Lidé si k němu skutečně rychle nacházejí cestu. A to nejenom ti, které láká průmyslová turistika. Dřívější měsíční krajiny typickou pro severní Čechy byste už kolem něj hledali marně.

Cesta k jezeru Milada a jeho hlavní pláži

V okolí jezera Milada už sice žádný průmyslový objekt nestojí, ale jezero vzniklo teprve nedávno zatopením uhelného velkolomu. Jezero se začalo napouštět v roce 2001 a dnes je jedno z největších jezer v České republice. Celková rozloha jezera činí 252,5 hektarů a může se pochlubit průměrnou hloubkou 15,5 metrů.

Jak jezero Milada vzniklo?

Rekultivace celé oblasti začala v roce 2001, kdy bylo spuštěno napouštění zbytkové jámy lomu Chabařovice. Z tohoto lomu pak vzniklo jezero Milada. Celý proces trval do roku 2010, kdy bylo ukončeno napouštění jezera z důvodu dosažení plánované hladiny na kótu 145,7 metrů nad mořem. To však nebylo všechno. Po řadě dalších rekultivačních prací bylo jezero Milada a jeho okolí zpřístupněno široké veřejnosti teprve v roce 2015. Práce na jezeře probíhají i nadále, ale teď už jsou hlavně v režii přírody.

Pohoda u jezera Milada

Kolem jezera se dá jezdit na kole i běhat

Okolo rozsáhlé vodní plochy můžete jezdit na kole nebo běhat. Pro trénink i relaxaci je to ideální místo. Kromě cyklistů a běžců však tento nový rekreační prostor mohou také využít chodci. Doporučit se dá především překrásný výhled na hradbu Krušných hor s vysokými větrnými elektrárnami a četnými rozhlednami.

Neobvyklé koupání

Koupat se v jezeře, kde ještě v nedávné době bylo obrovské důlní rypadlo, je přinejmenším neobvyklé. Nyní je to možné, takže stačí popustit uzdu fantazie a zaplavat si na místě, které prošlo velkou rekultivační změnou.

Jezero Milada – Hlavní pláž

Na jezeře je hned několik pláží. Hlavní pláž se nachází nejblíže centru Mostu na východním konci jezera. Z čtvrti Předlice to sem není ani 2 kilometry. Nejbližší autobusovou zastávkou je Chabařovice, Hrbovice.

Hlavní pláž nabízí to nejlepší koupání. Nachází se v mělké zátoce, která je ještě z části od jezera oddělena hrází. Jsou tu krásné oblázky místo přecházejí až v písek. Parametry pláže jsou také velkolepé. Celková délka pláže je téměř 1 kilometr. V nejširších místech má pláž i 30 metrů. Hlavní pláž tak pojme tisíce lidí jakoby nic.

Na pláži nechybí ani stánky

Další pláže

Na jezeře je pak několik dalších pláží. Velmi blízko k Mostu je také oblíbená pláž Trmice. Nedaleko ní je také přístaviště Milada pro menší plavidla. Nejvíce pláží je na severní straně jezera směrem k obci Chabařovice.

Jezero Milada mapa areálu

Následující mapa areálu kolem Jezera Milada vám přehledně ukáže veškeré služby a důležitá místa, která se vám jako turistovi jistě budou hodit.

Jezero Milada mapa areálu

Největší zajímavosti v okolí

Bohatá flora

Okolí jezera je velmi bohaté na vzácné rostlinstvo. Byla zde zjištěno přítomnost 216 druhů vyšších rostlin, což by mělo nadchnout všechny příznivce flory. Za všechny vyšší rostliny zmiňme bublinatku jižní, což je neobvyklá plovoucí masožravá rostlina.

Hlavní pláž jezera Milada je dlouhá téměř 1 km

Jezero Most

Jezero Milada není jediným experimentem v blízkém okolí. Zhruba 40 kilometrů západně od jezera leží průmyslové město Most. A tam vzniká rovněž velké jezero, které by mělo svou plochou dokonce předčit i Máchovo jezero. Jezero Most by mělo být hotové v roce 2019, kdy by měly být dokončené pláže a přístupové cesty k jezeru.

Dříve tady býval uhelný velkolom

Kudy k jezeru Milada?

Zdánlivě jednoduchá otázka, která ale není úplně tak jednoduchá. Skvělý přístup k jezeru je od Hlavní pláže. Z Ústí vede ulice Chabařovická, kde stačí kousek za městem odbočit. Značení tam je, i když nějak extra výrazné není. Jsou zde 2 menší parkoviště, ale dál je možnost parkovat i podél cest.

Romantické nebe nad jezerem

Druhý nejlepší vstup je od západní strany jezera. Tady se nachází velké parkoviště Parkoviště Zalužany, od kterého je to k jezeru opravdu jenom kousek (cca 200 metrů). Druhé parkoviště je o něco níže v obci Roudníky. To má ale mnohem menší kapacitu a od jezera je také přeci jenom kousek dál (cca 500 metrů).

Závěr

Jezero Milada je unikátní vodní dílo, které je hodno obdivu. Dříve děsivá a mrtvá krajina znovu ožívá dílem práce člověka, dílem přírody. Je to krásné a harmonické místo, které se bude ještě hodně měnit. Každý rok je to ostatně vidět, jak přibývá vegetace. Být u jezera, které právě vzniká se člověku jenom tak nepoštěstí. Tady to možné je a je to krásné. Tohle by si zkrátka žádný turista neměl nechat ujít. Jezero Milada nabízí spoustu vyžití i pro sportovce a milovníky koupání.

 

Diskuze ke článku

0/100