Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Jeskyně Pekárna vás zaujme svou velikostí a krásou (průvodce)

Jeskyni Pekárna najdete na katastrálním území obce Mokrá-Horákov v okrese Brno-venkov v Jihomoravském kraji. Poměrně velkorysá jeskyně nemá v Česku obdoby. Ještě krásnější je v zimě, kdy jí často zdobí ledové krápníky.

Jeskyně Pekárna se představuje

Jeskyně je situována na krásném skalním ostrohu nad soutokem Říčky a Ochozského potoka. Je součástí známé archeologické lokality, kde byly objeveny pravěké kamenné i kostěné nástroje, a především pozoruhodné rytiny na kostech zvířat.

Jeskyně Pekárna z dálky

Popis jeskyně

Jeskyně Pekárna je národní přírodní památkou od roku 1933. Jméno dostala podle neobvyklého tvaru, který připomíná chlebovou pec.

Jeskyně se nachází v jižní části Moravského krasu. Do jeskyně vede 64 metrů dlouhá chodba, která je téměř celá osvětlena denním světlem, které proniká vstupním vchodem.

Ten je vysoký 6 metrů a široký 23 metrů. Jeskyně leží v nadmořské výšce 330 metrů nad mořem.

Detail vstupu do jeskyně Pekárna

Významné sídliště lovců

Jeskyně Pekárna je významným sídlištěm lovců sobů, kteří zde žili v letech 12 000 až 15 000 před naším letopočtem.

Jeskyni proslavily především objevy rytin na žebrech koní. Na kostech těchto zvířat byla vyobrazena rytina souboje statných bizonů. Rytinu objevil v roce 1927 profesor Karel Absolon.

Jeskyně má opravdu monumentální rozměry

Další rytinu našel docent Bohuslav Klíma v roce 1963. Na rytině byly vyobrazeni pasoucí se koně. Dále docent Bohuslav Klíma našel figurka Venuše z mamutoviny, kostěné harpuny k lovu sladkovodních ryb a dvě další rytiny, které znázorňovaly zvířecí hlavy.

V současné době jeskyni obývá několik druhů netopýrů a rovněž vzácná můra osenice šedonachová, což je ohrožený druh, který je na červeném seznamu České republiky.

Výhodou je, že je Pekárna volně přístupná

Krásy jeskyně v zimním období

Přijede-li do Pekárny v zimě, můžete se zde kochat nádhernou ledovou výzdobou, která se skládá nejen z běžných rampouchů, ale především z ledových „trpaslíků“ dosahujících i metrové výšky.

V zimě má jeskyně nádhernou ledovou výzdobu

Jak se k jeskyni dostanete

Možností, jak se k jeskyni Pekárna dostanete, je hned několik. Nejrychlejší a nejpohodlnější možností je cesta autem. Stačí, když svůj automobil zaparkujete na parkovišti Hádek blízko Ochozu u Brna. Obec Ochoz u Brna je od jeskyně vzdálena jeden a půl kilometrů.

Z parkoviště pak půjdete pěšky údolím Říčky až pod samotnou jeskyni. K jeskyni vede značená cesta a je vhodná i pro rodiny s kočárkem.

Mám rád i okolní krásnou přírodu Moravského krasu

Jeskyně Pekárna v literární tvorbě

Jeskyně Pekárna vystupuje rovněž v literární podobě. Jde konkrétně o díla Eduarda Štorcha, který napsal slavnou knihu Lovci mamutů.

V tomto dobrodružném historickém románu vystupuje jeskyně jako dočasný domov lovecké tlupy. V ději této poutavé knihy jsou taktéž zakomponovány výše zmíněné archeologické nálezy.

Jeskyně Pekárna závěrečné shrnutí

Pokud se ocitnete v Moravském krasu, tak je jednoznačně skvělou volbou k návštěvě jeskyně Pekárna. Určitě je hodně ve stínu známějších krápníkových jeskyní jako jsou Punkevní, Kateřinská nebo Sloupsko-Šošuvské, ale přesto je to unikátní a nádherné místo, které musíte vidět!

Diskuze ke článku