Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hrad Svojanov – Akce, otevírací doba, pověsti a duchové

Hrad Svojanov je krásný gotický hrad, který najdete u stejnojmenného městyse v okrese Svitavy. V okolí jsou skvělé možnosti turistiky, občerstvení a ubytování. Samotný hrad má tajemnou pověst opředenou mnoha pověstmi.

Poloha hradu

Hrad se nachází zhruba 15 kilometrů jihovýchodním směrem od Poličky, nedaleko od Svitav na tradiční hranici mezi Čechy a Moravou. Obec Svojanov má poouhých 367 obyvatel. Svojanov bývá označován za městys, i když už dávno je spíše větší vesnicí. Kromě gotického hradu je v obci ještě barokní kostel z konce 18. století.

Svojanov je opravdu krásný gotický hrad

Z historie hradu Svojanov

Dějiny hradu spadají až do 13. století. Podhradí se postupem časem proměnilo na vesnici. Název hradu byl převzat z vedlejší obce, která se jmenovala Starý Svojanov a která obdržela pojmenování po ptáčníkovi Svojanovi. Hrad byl založen ve středověku, aby chránil významnou Trstenickou obchodní stezku českého panovníka Přemysla Otakara II.

Osobnosti spjaté s hradem

Významnými držitelé hradu byli Trčkové z Lípy, kteří nechali vybudovat na původní hradbě nový renesanční palác, jehož pěknou fasádu dodnes zkrášlují fragmenty úhledných psaníčkových sgrafit. Z renesančního paláce se však dochovaly pouze ruiny.

Pohled na obec Svojanov pod hradem.

Prohlídkové okruhy

Hrad Svojanov má 2 základní prohlídkové okruhy. Oba okruhy vám přiblíží život zdejších majitelů hradu. Uvidíte zde skromné hradní komnaty, raně gotické sklepení a hradní kuchyni.

Nechybí zde ani výstava tuhy, která se s velkým úspěchem vyráběla v hradní manufaktuře. V podzemí se pak ukrývá mučírna, která se u turistů vždy těší velké pozornosti. Nevšední je také unikátní Dům zbrojnošů, který poskytoval nezbytné zázemí pro vojáky.

Současnost hradu

Pro návštěvníky hradu doporučuji navštívit nejenom hrad, ale také stylovou hradní restauraci, kde se můžete nejenom dobře najíst, ale také ubytovat. O letních prázdninách jsou na hradě pořádány zajímavé kulturní akce, divadelní nebo šermířská vystoupení, koncerty populárních skupin a kapel.

V rámci prohlídky venkovního areálu, který má označení C, můžete také vystoupit na hradní věž a kochat se pohledem do širokého okolí.

Renesanční palác hradu Svojanov.

Okolí hradu Svojanov

Okolí hradu tvoří smíšené lesy, které lákají ke zdravým tůrám a procházkám. Doporučuji zejména procházku úbočím kopce Pupka, která vás dovede až k Božím mukám.

Kniha o strašidlech

Tajemný hrad Svojanov“ je název knihy od Bohuslava Březovského, která popisuje dobrodružství dětské party, která tráví svůj volný čas kolem gotického hradu. Kniha vám poutavým způsobem přiblíží tajemný svět hradních strašidel a záhad.

Gotické zákoutí hradu s bránou.

Vstupné a otevírací doba

Základní vstupné do hradu činí 120 korun. Děti, studenti a senioři zaplatí 80 korun. Kromě zámeckého okruhu A nabízí hrad Svojanov také hradní okruh B a venkovní okruh C. Hrad Svojanov je přístupný veřejnosti od března do konce listopadu.

Hrad Svojanov závěr

Svojanov patří spíše mezi opravdu krásné a opečovávané hrady. Tady na vás doslova dýchne středověká atmosféra. Stejně tak novější renesanční část je velmi zajímavá. Svojanov je typický hrad na vrcholu kopce. Je odtud krásný výhled na stejnojmennou obec. Celý výlet si navíc můžete zpříjemnit pěší túrou (například po naučné stezce Svojanovsko). K hradu není problém se dostat ani na kole, protože silnice směrem na Rohoznou slouží také jako cyklostezka.
 

Diskuze ke článku

0/100