Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hrad Lukov u Zlína – Akce, mapa, průvodce

Hrad Lukov je jeden z nejrozsáhlejších moravských hradů na Moravě, který se však nedochoval celý. Z mohutného gotického hradu zbyly rozsáhlé ruiny s pilířovým mostem a vstupní branou.

Lukov je situován v jihozápadní části Hostýnských vrchů, zhruba dva kilometry nad valašskou obcí Lukov blízko Zlína.

Nádvoří hradu Lukov

Hrad Lukov se představuje

Zřícenina lukovského hradu je zasazena do krásné kopcovité přírody a svým kouzlem vyvolává pocity dávných dob.

Kolem zbytků hradu jsou k vidění ještě památný statný Valdštejnův dub, skalní stěny zvané Králky nebo rybník Bezedník skrytý v lesích pod gotickým hradem.

V průběhu roku je na hradě hodně živo, neboť se zde koná několik tradičních akcí včetně pálení čarodějnic nebo velmi populárního jarmarku.

Vnitřní prostory hradu Lukov

Hrad Lukov a tajemný poklad templářů

Hrad má za sebou bohatou historii. Traduje se o něm i celá řada pověstí, přičemž ta nejznámější je o dobře ukrytém pokladu templářů, který je údajně zakopán v podzemních chodbách. Nikdo ho však zatím nevykopal.

Dějiny hradu

Geneze hradu Lukova sahají až do první třetiny 13. století. Z této středověké doby pochází úlomky kamenných prvků, které jsou němými svědky působení zručných kameníků velehradské stavební huti.

Hrad Lukov se nachází nedaleko u Zlína

Na prahu 14. století byl hrad majetkem moravského rodu Šternberků.

V 16. století lukovské panství odkupují Kunštátové a poté Nekšové z Landeka, za jejichž panování došlo k velké renesanční přestavbě celého objektu a přizpůsobení tehdejším módním požadavkům na pohodlný a komfortní život.

Expozice je o dějinách hradu

Současnost

Hrad dlouhé roky chřadl, takže z něj zbyly pouze ruiny. Teprve v poslední čtvrtině minulého století dochází k obnově celého hradního areálu. Od roku 1983 zde nepřetržitě probíhá archeologický výzkum, který ještě není u konce.

Od roku 1987 pak začíná postupná obnova celého hradu, za kterou stojí aktivní členové Hnutí Brontosaurus a Spolek přátel hradu Lukova. Od té doby se zde udělalo pořádný kus práce, takže v současnosti je zde přístupná expozice o dějinách hradu v přízemí západního paláce.

Hrad Lukov je opravdu skvělé místo na výlet

Parkoviště

Svůj vůz si můžete zaparkovat na neplaceném parkovišti, které se nachází asi kilometr od hradu na okraji lesa. Když pojedete autem z Lukova z ulice Pod Kaštany, což je hlavní cesta, tak zabočte na ulici Hradská a na okraji lesa najdete malé parkoviště.

Z mohutného gotického hradu zbydou jen ruiny

Vstupné a otevírací doba

Hlavní vstupné do hradu stojí pro dospělého návštěvníka 60 korun. Dětské vstupné stojí 50 korun. Rodinná vstupenka (2+2) pak přijde váš rodinný rozpočet na 180 korun.

Hrad Lukov je otevřen od dubna do konce října. V letní sezóně je hrad otevřen každý den od 10 do 18 hodin.

Další pohled na vnitřní prostory hradu Lukov

Hrad Lukov závěrečné shrnutí

Hrad Lukov je opravdu jedinečná zřícenina. Samotná vstupní brána patří k jedněm z nejromantičtějších a nejhezčích míst na českých hradech. Lukov je sice napůl zřícenina, ale možná to ho dělá ještě zajímavější. A zajímavé jsou i výstavy ve vnitřních prostorech. Každopádně je Lukov nádherný hrad a rozhodně si zaslouží ještě mnohem více pozornosti, než má nyní.

Diskuze ke článku