Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Hrad Krakovec u Rakovníka – Průvodce, mapa, vyčerpávající informace

Hrad Krakovec se nachází ve stejnojmenné obci v okrese Rakovník. Hrad je ve vlastnictví státu a od roku 1965 je chráněn jako kulturní památka.

Hrad Krakovec se představuje

Hrad Krakovec znají české školačky a čeští školáci jako místo, kde se nějakou dobu ukrýval Mistr Jan Hus poté, co musel odejít z Prahy.

Romantická gotická ruina s četnými dochovanými gotickými prvky je pokládána za pozoruhodný příklad tuzemské hradní architektury 14. století.

Gotický hrad Krakovec

Krátká historie hradu

Hrad byl založen na konci 14. století. Prvním majitelem hradu byl Jíra z Roztok, což byl křivoklátský purkrabí.

V 15. století se zde majitelé hradu hodně střídají, aby ho roku 1548 mohli koupit Lobkovicové, kteří zde byli posledními pány. V současnosti je hrad v rukou státu.

Masivní zdi zhradu Krakovec

Mistr Jan Hus i film Ať žijí duchové

Hrad Krakovec je ukázkou vrcholné gotické architektury, která ve své době byla velmi populární.

Krakovci bylo rovněž souzeno, aby se stal posledním azylem českého reformátora mistra Jana Husa, když byl Římem prohlášen za heretika a vypuzen z Prahy.

Na Křivoklátsku je mnoho hradů a zčícenin

Natáčely se zde v sedmdesátých letech minulého století rovněž scény z dětského filmu Ať žijí duchové, ve kterém si zahráli Jiří Sovák, Vlastimil Brodský nebo Josef Bek či Dana Vávrová.

Vnitřní prostory hradu Krakovec

Architektura hradu

Hrad Krakovec není pouze romantická hradní ruina, ale cenným dokladem, jak se v minulosti stavělo. Zbylo zde totiž mnoho dochovaných gotických architektonických prvků.

Za všechny jmenujme nekonvenční provedení hradní arkýřové kaple nebo postavení půlválcové věže. Hrad Krakovec je tak torzem unikátní a velmi pozoruhodné hradní architektury.

Prohlídkový okruh

Prohlídková trasa uvádí turisty do ojedinělé atmosféry doby českého krále Václava IV, doby gotického manýrismu, doby krásného a vytříbeného slohu.

Během návštěvy hradu Krakovec se tak seznámíte s vrcholnou architektonickou jednotností, originálností i tvarovou bohatostí Krakovce, včetně obrazu mistra Jana Husa, které je zde vystaven.

Jedno z nádvoří

Okolí hradu Krakovec

Okolí hradu Krakovec láká k dalším návštěvám hradních zřícenin. V křivoklátských lesích totiž najdete mnoho hradních ruin.

Severně od Nižbora se kupříkladu nachází zřícenina královského hrádku Jenčov, který je ukryt na strmé skalce v údolí potoka Vůznice. Byl tvořen výlučně dvěma zděnými stavbami, takže proto stojí za to zříceninu vidět na vlastní oči.

Okolí hradu Krakovec skrývá mnoho zajímavostí

Hranatá věž udává ráz hradu

Otevírací doby a vstupné

Otevírací doba hradu Krakovec je od května do konce září. V letní sezónu je hrad otevřen od úterý do neděle od 9:00 do 18:00 hodiny. Základní vstupné do hradu je 90 korun, přičemž děti zaplatí 60 korun. Děti do šesti let mají vstup zdarma.

Informační tabule

Hrad Krakovec závěr

Je Krakovec hrad nebo zřícenina? Těžko říci, každopádně je to nádherná stavba a ukázka vrcholné gotiky. Je to perfektní cíl výletu a my vám návštěvu Krakovce můžeme opravdu jenom doporučit. Neváhejte tedy ani chvilku a pojďte do toho! Věříme, že na této stránce jsme vám dali všechny potřebné informace.

Někde zbyly jenom obvodové zdi

Diskuze ke článku