Nedobytný hrad Karlštejn se nachází ve stejnojmenném městysi ve Středočeském kraji. Hrad byl postaven ve 14. století jako bezpečný sejf pro královské korunovační klenoty, svaté ostatky a státní písemnosti.
Poloha hradu
Hrad najdete asi 13 kilometrů od okresního města Beroun. Byl postaven na vápencové skalní ostrožně, která dosahuje výšky 316 metrů nad mořem. Hrad stojí na katastrálním území obce Karlštejn, která má v současné době něco málo přes 800 stálých obyvatel.
Hrad se nachází v malebné krajině jenom kousek od řeky Berunky.
Historie hradu
Karlštejn spatřil světlo světa v roce 1348. Již od svého vzniku zaujímá mezi českými hrady a tvrzemi zcela mimořádné postavení. Byl totiž postaven českým králem a římským císařem Karlem IV. jako bezpečné místo pro uložení cenných královských pokladů.
Ty jsou uložené v kapli sv. Kříže. V této nádherné gotické komnatě byly ukryté svaté relikvie, a především říšské korunovační klenoty. Současná romantická podoba hradu je výsledkem velké přestavby J. Mockera z konce 19. století.
Osobnosti spjaté s hradem
Mezi významné osobnosti spjaté s hradem Karlštejnem je nepochybně potřeba zmínit českého krále Karla IV. a francouzského architekta Matyáše z Arrasu. První jmenovaný byl hlavním iniciátorem a duchovním otcem celé stavby. Druhý jmenovaný byl pak zodpovědný za stavbu hradu.
Dřívější podoba hradu
První budovou, která zde byla postavena, byla budova purkrabství s nezbytným provozním zázemím. Pak byla postavena studniční věž, palác, menší věž, a nakonec velká věž, která byla dokončena v roce 1365.
Současná podobu hradu
Současná podoba hradu pochází z konce 19. století, kdy byla provedena rozsáhlá rekonstrukce celého hradu. Při této rekonstrukci například došlo k zastřešení věží a paláce.
Nezapomnělo se ani na interiér hradu, který byl rovněž řádně opraven. V rekonstruovaných hradních interiérech bylo mimo jiné zpřístupněno tématické muzeum se zaměřením na dobu Karla IV.
Hrad Karlštejn a český stát
Kromě skvělé architektury je hrad Karlštejn také místem, kam jezdí čeští turisté obdivovat repliku svatováclavské koruny. Svatováclavská koruna byla na Karlštejn převezena během husitských válek.
Koruna, která je symbolem české státnosti, zde s krátkými přestávkami zůstala bezpečně uložena téměř 200 let.
Romantický Karlštejn rovněž posloužil jako předloha známé divadelní hry Jaroslava Vrchlického Noc na Karlštejně, na jejíž náměty byl v sedmdesátých letech minulého století natočen úspěšný stejnojmenný muzikál.
Od roku 1918 je Karlštejn ve vlastnictví státu a je zpřístupněn široké veřejnosti.
Nejzajímavější místa na hradě
Hrad Karlštejn je jednou z nejnavštěvovanější památkou v České republice.
Turisty totiž zde lákají nejenom nádherně zdobené gotické komnaty, ale také překrásná přírodní scenérie kolem hradu. V okolí můžete zažít skutečně nespočet krásných procházek.
Pojďme si toto skvostné architektonické dílo vrcholné gotiky podrobněji představit.
Popis hradního komplexu
Karlštejn má celkem 4 hlavní části:
- První část se jmenuje Předhradí se vstupní branou.
- Druhá a třetí část nese název Purkrabství se Studniční věží a Vnitřní hrad.
- Poslední čtvrtá část tvoří vnitřek hradu, kde se také nachází kaple svatého Kříže, která je nejkrásnější místností celého hradu.
Kaple sv. Kříže
Unikátní kaple byla vysvěcena v roce 1357. Přístup do kaple měl pouze samotný císař Karel IV, a nejvyšší církevní a světští hodnostáři.
Císařovou soukromou kaplí pak byla zejména kaple sv. Kateřiny, která byla umístěna v hradním kapitulním kostele Panny Marie.
Na Karlštejně byla uchována rovněž říšská koruna Karla Velikého a kopí sv. Longina, kterým bylo údajně probodeno Kristovo tělo na kříži.
Zajímavosti královského hradu
Císařský palác sloužil v časech panování Karla IV. a Václava IV. jako reprezentativní obydlí krále a jeho dvora.
V prvním poschodí byla výhradně komnata sloužící panovníkovu dvoru. Druhé poschodí obýval sám král. Najdete zde Karlovu ložnici a reprezentační sály jako sál předků (Lucemburský sál).
Dále uvidíte překrásnou audienční síň, což je vůbec nejlépe dochovaná síň v celém hradním komplexu s působivým dřevěným kazetovým obložením. Z Karlovy ložnice vede točité schodiště do místností, které obývala královna a její zh.
Pokladnice a klenotnice
V prvním poschodí hradního komplexu najdete kýžené pokladnice a klenotnice, kde jsou v současné době vystaveny předměty patřící ke karlštejnskému pokladu.
V klenotnici uvidíte především kopii Svatováclavské koruny, která má tvar liliových motivů z přemyslovské koruny. Originál je uložen ve Svatovítské katedrále v Praze.
Výlety v okolí Karlštejna
V okolí Karlštejna doporučuji návštěvu Koněpruských jeskyní, které jsou od Karlštejna vzdálené asi 12 kilometrů. Prohlídka jeskyně trvá hodinu a zpřístupněná je trasa, která je dlouhá 590 metrů.
Parkování
Centrální parkoviště v obci Karlštejn je situované při levém břehu řeky Berounky. Od parkoviště je to zhruba 2 kilometry volnou chůzí na hrad. Celodenní parkování vás vyjde na 100 korun.
Otevírací doba a vstupné
Hrad Karlštejn je otevřen od dubna do října. Vstupné do císařských rezidencí stojí 220, respektive 180 korun. Vstupné do hradní kaple pak 520, respektive 420 korun.
Hrad Karlštejn shrnutí
Karlštejn zná asi každý. Jeden z největších a nejvelkolepějších hradů u nás, který ční svým významem nad všemi ostatními. Historický význam Karlštejna lze jenom stěží docenit. Pořád je to ale hlavně krásný a naprosto idylický hrad. Díky blízkosti Prahy je to také jedna z nejnavštěvovanějších památek v Čechách. My pevně věříme, že vás tento článek dobře provedl celým hradem a poznali jste ho zase o trochu více.
Samozřejmě návštěvě na živo se nemůže nic vyrovnat, a tak neváhejte ani chvilku a vydejte se sem!