Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dopravní podnik Jihlava – Jízdní řády, o firmě, zajímavosti

Dopravní podnik Jihlava je tuzemský dopravce, který provozuje městskou hromadnou dopravu v Jihlavě, která má v současné době něco málo přes 51 000 obyvatel.

Dopravní podnik Jihlava – představení

Jediným majitelem Dopravního podniku města Jihlavy je Statutární město Jihlava. Sídlo tohoto podniku je na ulici Brtnická 23.

V současné době zde pracuje okolo 200 zaměstnanců, kteří zajišťují hladký a plynulý chod autobusové a trolejbusové dopravy.

Logo dopravního podniku Jihlava

Historie Dopravního podniku města Jihlavy

Vůbec první městský autobus pořídilo město už v roce 1942. Šlo o rámový autobus ŠKODA 706, který jezdil s vlečným vozem a zajišťoval pravidelné spojení Jihlavy s Bedřichovem, jež byla v minulosti samostatnou obcí, ale dnes je součástí katastrálního území Jihlavy.

Počátky městské dopravy v Jihlavě se vážou až k roku 1943, kdy zde jezdily první trolejbusy a autobusy.

Mezi válkami pak v Jihlavě dokonce jezdily tramvaje!

Jeden z moderních autobusů na zemní plyn

Autobusové linky

V současné době je v provozu 11 autobusových linek, které zajišťují provoz v Jihlavě. Dopravní podnik má k dispozici 42 vozů, přičemž většina autobusů je nízkopodlažních.

Od roku 2011 je část autobusového provozu zajištěna vozidly na stlačený zemní plyn CNG, který se jeví jako ekologičtější.

Trolejbusové linky

Trolejbusových linek je celkem 7. Při plném provozu je na všech sedmi linkách 39 trolejbusů.

DP Jihlava provozuje i zájezdové autobusy

Autobusový vozový park

V současné době má Dopravní podnik Jihlava celkem 42 autobusů různých značek a typů. Z autobusů převládá značka Citelis. Od této značky je zde celkem 24 autobusů, z toho 11 jezdí na zemní plyn.

Další autobusy jsou pak od firem Karosa, Rošero, Citelic, Urbino UrbanWay. Průměrná stáří autobusů je osm a půl let.

Vnitřek běžného linkového autobusu

Vozovna dopravní podnik Jihlava

Trolejbusový vozový park

Trolejbusový vozový park disponuje celkem 39 vozy, přičemž nejčastější značkou je zde Škoda.

Hlavním typem všech jihlavských trolejbusů je osvědčený trolejbus Škoda 26 TR, což je kvalitní nízkopodlažní vůz, který pojme celkem třicet čtyři osob k sezení a šedesát osm osob ke stání.

Dopravní podnik Jihlava je zavedená firma

Tramvaje v Jihlavě

V Jihlavě skutečně v minulosti jezdili tramvaje. Je to ale skoro už zapomenutá kapitola z dějin dopravního podniku. Dělo se tak mezi léty 1909 a 1948. Tramvaj měla pouze jedinou linku dlouhou 2,7 kilometru. Koleje spojovali historické centrum města s nádražím na periférii. Využití ale postupně klesala a proto byly tramvaje nahrazeny trolejbusy.

Fotka ze dne otevřených dveří Dopravní podnik Jihlava

Zájezdová činnost

Dopravní podnik Jihlava má rovněž 2 zájezdové autobusy, které pronajímá tuzemským a zahraničním zájezdům.

Jedná se o autobusy MAGELYS SFR2XX, který má 51 míst k sezení. Jedná se o komfortně klimatizovaný autobus s wc, 2 monitory a ledničkou.

Další podnikatelské činnosti

Mezi dalšími podnikatelskými aktivitami firmy je čerpací stanice CNG a nafty, STK a emise pro nákladní vozidla a mycí linka osobních a nákladních vozidel.

Dopravní podnik Jihlava závěr

Dopravní podnik Jihlava je zavedená a dobře fungující organizace. Vozový park je postupně obměňován a celkově nabízí služby na úrovni 21. století. Doprava v Jihlavě má dlouhou a zajímavou historii, do které patří i tramvaje, takže je rozhodně na co navazovat!

Diskuze ke článku