Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Den svatého Patrika – Tradice, zvyky, zajímavost + Praha 2022

Den svatého Patrika se každým rokem slaví 17. března. Je to státní svátek, který se slaví na počest patrona Irska v Irsku a Severním Irsku, na ostrově v Karibském moři Montserrat a v kanadské provincii Newfoundland a Labrador.

Historie svátku

Den sv.Patrika se slaví, aby se připomněla postava patrona Irska, který 17. března zemřel. Svatý Patrik byl mnich, který na přelomu 4. a 5. století šířil v Irsku křesťanství. Hned po své smrti byl uznáván jako světec a záhy také dostal přezdívku Apoštol Irů.

Den svatého Patrika je populární po celém světě

Oslava patrona Irska má velkou popularitu a oblibu tam, kde žije početná irská komunita. Je to především ve Spojených státech amerických nebo v Austrálii či na Novém Zélandu. V poslední době se však den svatého Patrika slaví i v dalších světových metropolích, takže se dnes jedná již o zcela globální svátek.

Průvod na den sv. Patrika v New Yorku

Jak se slaví Den svatého Patrika?

Svátek se oslavuje tradičními irskými písněmi a tancem. V ten den je prakticky všechno na zeleno, takže ti, kteří slaví, mají zelené šaty, zelené kalhoty, zelené čepice a klobouky.

Na zeleno se také barví potraviny i nápoje. Velmi populární jsou rovněž slavnostní průvody, které doprovázejí roztodivné víly, skřítci nebo leprikóni.

Oslavující mají na sobě také zelený trojlístek, který je zároveň symbolem Irska – podle dávné legendy totiž na jeho příkladu svatý Patrik popisoval tehdejším obyvatelům Irska  princip Nejsvětější Trojice.

Kanály Chicaga obarvené na zeleno v den svátku

Zelené pivo

Na svatého Patrika se taktéž čepuje zelené pivo. Je to pivo, který obsahuje různé bylinky jako kopřivu, mátu a kanabis. Celá receptura zeleného piva je však tajná, nicméně zelené pivo můžete také okoštovat v Praze, kde se v posledních letech den sv. Patrika slaví.

Oslavy svatého Patrika v Praze

Oslavy svatého Patrika se budou v Praze konat i letos. Vše bude pod taktovkou legendární a kvalitní irské whiskey Jameson, což je vůbec nejprodávanější irské whiskey na světě. V rámci oslav dne svatého Patrika bude v Praze také slavnostní průvod, který bude pochopitelně ve znamení zelené barvy.

Průvod se odehraje v centru Prahy, takže určitě na něj narazíte na Václavském náměstí či Národní třídě. Pokud budete chtít okoštovat poněkud netradiční zelené pivo, tak určitě navštivte jednu z mnoha pražských irských hospod. Patrikův den je prostě svátek veselí a nespoutané radosti.

Závěr

Den sv. Patrika je globální svátek, který rychle roste na oblibě i u nás. Někomu může sednout jinému ne. Podstatou tohoto svátku je hlavně setkávání mezi přáteli a vlastně ho můžeme považovat i za takovou první předzvěst jara.

 

Diskuze ke článku