
Jeskyně Výpustek najdete v Moravském krasu v Jihomoravském kraji.
Jeskyně Výpustek se představuje
Jeskyně Výpustek je pozoruhodná podzemní prostora, která má hojnou a velmi netradiční historii. Spletitý labyrint temných chodeb a rozlehlých dómů byl zformován ponorovou činností Křtinského potoka.
Historie jeskyně Jeskyně Výpustek
Podle písemných dokumentů jej navštěvovali už v 17. století mastičkáři, kteří zde objevovali kosti pravěkých zvířat. V této éře rovněž předkládá první popis jeskynních míst řeholník Martin Alexander Vigsius.
Následoval popis Jana Ferdinanda Hertolda z roku 1669, který se zmiňuje o malých otvorech do chodeb a propastí, které dosud nikdo neprozkoumal.
Vestavba armádního pracoviště
Jeskyně je v současnosti ojedinělá zejména vestavbou bývalého armádního velitelského pracoviště, které je stále funkční, ale neslouží již České armádě.
Nyní jsou postupně likvidovány zazdívky realizované ve druhé světové válce, kdy byla do podzemí soustředěna německá fabrika na výrobu důležitých součástek leteckých motorů.
Za těmito zdmi se postupně nalézají původní jeskynní úseky popisované v historické odborné literatuře s překrásnou sintrovou výzdobou, z nichž některé jsou již začleněny do prohlídkové trasy.
Pozoruhodná expozice
V podzemních prostorách jeskyně je umístěna expozice, která na velkých panelech a plastikách názorně popisuje dlouhé dějiny této významné krasové lokality.
S využitím „stroje času” – světelného představení, se přenesete zhruba o 60 000 roků zpět do doby, kdy jeskyně byla domovem jeskynních medvědů a lvů.
Dále se „projdete“ jednotlivými časovými úseky pozdějšího využití jeskyně lidmi, tedy jako armádního velitelství a plně vybavené vojenské základny. Všude jsou vystavené dobové předměty.
Dále v jeskyni uvidíte Medvědí síň, Císařskou síň nebo Lví síň.
Expozice velitelského pracoviště
Velmi podobným způsobem jsou doplněny i expozice bývalého velitelského pracoviště České armády, která je umně nainstalována do úseků podzemních prostor. Jedná se kupříkladu o chemickou laboratoř nebo o spojovací prostředky.
Velmi zajímavé jsou ruiny německé kotelny. V této kotelně se topilo uhlím, aby v celé podzemní továrně bylo okolo 17 až 20 stupňů Celsia. Ocelový komín kotelny byl osm metrů vysoký a vedl až skrze skalní masiv ven.
Otevírací doby a vstupné Jeskyně Výpustek
Otevírací doba jeskyně Výpustek je celoroční. Během hlavní turistické sezóny je jeskyně otevřena každý den od 9:00 do 16:00 hodiny.
Základní vstupné činí 170 korun, přičemž studenti zaplatí 140 korun a děti 90 korun. Prohlídka s průvodcem začíná ve vstupní hale bývalých kasáren.
Jeskyně Výpustek závěrečné shrnutí
Jeskyně Výpustek je poslední veřejnosti zpřístupněnou jeskyní v Moravském krasu. Je pátá v pořadí a stojí trochu bokem od ostatních. Celá jeskyně je hodně jiná, protože sloužila ještě donedávna vojákům. Výpustek tak neohromí krápníkovou výzdobou, ale zajímavou expozicí, která vás zavede do doby studené války. Samozřejmě velkolepé podzemní prostory jsou rovněž úchvatné. Nenechte si návštěvu ujít!