Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Vánoční trhy Staroměstské náměstí 2022 – Program, tipy

Které vánoční trhy v Česku jsou těmi nejznámějšími? Bezesporu to jsou – Vánoční trhy Staroměstské náměstí. Středověké kulisy tohoto nádherného náměstí trhy právem řadí mezi jedny z nejhezčích v Evropě.

To je paradoxně i důvod, který trhy trochu sráží, protože tady se prostě nevyhnete davům turistů, vyšším cenám a někdy trochu kýčovitým suvenýrům. Přesto mají trhy na Staromáku své kouzlo a můžeme si je užít i my „domácí.” Pojďte se začíst do našeho podrobného průvodce.

Pohled na romantické trhy po setmění

Kdy se trhy konají?

Vánoční trhy Staroměstské náměstí se konají od soboty 26. 11. 2022 do Tří králů, tedy 6. 1. 2023, což je pátek. Na každý den konání trhů bude připravený nějaký zajímavý kulturní program.

Kde se trhy konají?

Staroměstské náměstí asi není potřeba zvlášť představovat. Tak si spíše pojďme říct, jak se sem můžete pohodlně dostat. Na prvním místě je samozřejmě hromadná doprava. Nejbližší stanice metra je Staroměstská (trasa A) – po Kaprově ulice je to 300 metrů chůze.

Trhy na Staromáku mají atmosféru

Mnoho lidí vychází z dolní části Václavské náměstí stanice Můstek (křížení tras A, B), což je cca 500 metrů, anebo rovnou z horní části Václaváků z Muzea (křížení tras B, C), což je 1 kilometrů.

Co se týká tramvají je situace vlastně dost podobná. Nejbližší stanicí je Staroměstská (linky 2, 13,14, 17, 18, 22, 23, 93). Další blízkou stanicí je Náměstí republiky, kam jezdí mnoho linek včetně těch nočních (2, 6, 8, 15, 26, 36, 94, 96, 91, 92).

Hromadnou dopravu je obzvláště dobré využít, když cestujete z dálky, a auto necháte na parkoviště P+R.

Oblíbené jsou i mezi turisty

Rozsvícení vánočního stromu

Rozsvícení vánočního stromu je samozřejmě velkou událostí. Právě tím vánoční trhy začínají. A není se tedy čemu divit, že probíhá hned několik. Poprvé se strom slavnostně rozsvítí v sobotu 26. listopadu od 16:30. Pak se tato krásná podívaná opakuje každou hodinu, tedy v  17.30, 18.30, 19.30, 20.30 a naposledy v 21.30 hodin, aby si jí mohl užít opravdu každý.

vánoční trhy staroměstské náměstí zná snad každý Čech

Na co se těšit?

Nebude chybět velký vánoční strom, který každý rok daruje Praze jiný kout republiky. Vánoční strom bývá bohatě zdobený a nasvětlený.

Nabídka suvenýrů je bohatá

Samozřejmostí jsou prodejní stánky, kterých se na Staromák vejde cca 50 plus prodej samozřejmě probíhá i v obchůdcích a restauracích všude okolo. Další stánky jsou pak na Malém náměstí a náměstí Franze Kafky. A samozřejmě všude okolo je spousta obchodů, občerstvení a restaurací.

A nebudou chybět ani další věci, které asi už očekáváte – pódium s bohatým kulturním programem, betlém, ukázky řemesel a tvořivé dílničky pro děti, vyhlídková věž.

Vánoční trhy Staroměstské náměstí fotogalerie

Chcete vidět více fotek? Jednoznačně je naleznete na oficiálním webu ve fotogalerii.

Pohle na trhy z věže Staroměstské radnice

Program trhů

Každý den trhů je připraveno něco. Samozřejmě budou převládat hlavně hudební vystoupení. A protože je Praha velké město, tak se dočkáme i pár známých osobností. Můžete čekat i velkolepé vystoupení sborů včetně těch zahraničních.

Podrobný program bude doplněn…

Vánoční trhy Staroměstské náměstí atmosféra

Vánoční trhy Staroměstské náměstí patří k těm opravdu unikátním. Samozřejmě nejsou pro každého, protože hlavně o víkendech je tady hlava na hlavě. Přesto si je můžete krásně užít a přitom ani nezruinovat svou peněženku. Běžte se po nich jenom tak projít. Zavítejte na královskou cestu u odlehlejší pražské pasáže.

Jeden z pohleůd na trhy také přes den

Někoho naopak může nabíjet, že se ocitne ve skupině dobře naladěných lidí, ze všech koutů planety. A to opravdu není nadsázka, protože značka „Vánoční trhy Staroměstské náměstí” táhne lidi z celé Evropy.

Trhy a sociální sítě

Chceste sledovat vánoční trhy na sociálních sítích? Pak sledujte hashtagy: #trhypraha

#praguemarkets. Například tady na Twitteru #trhypraha a nebo na Twitteru #praguemarkets.

Závěr Vánoční trhy Staroměstské náměstí

Vánoční trhy na Staroměstském náměstí jsem navštívil už mnohokrát a líbili se mi. Ano určitě se v Česku a dokonce i Praze dají najít zajímavější trhy pro nás místní například trhy na Náměstí míru nebo pokud vezmeme celé Česko vánoční trhy Olomouc. Přesto říkám, že zdejší trhy mají atmosféru, jsou krásné a leccos dobrého si tady můžete dát také.

Kdo ví všechna pozitiva a negativa může se tady opravdu krásně a pohodově naladit na sváteční atmosféru.

Diskuze ke článku